Бургас. Има само един водолаз-спасител за областите Бъргас, Сливен и Ямбол, съобщи бТВ. Южното Черноморие остана без екип от водолази-спасители и няма кой да спасява удавници. При инциденти на неохраняеми плажове реакцията на водолазите е от изключително значение, споделя Валентин Иванов, който е водолаз-спасител.
Преди две години малко не е стигнало на спасителите да спасят 13-годишно момче, влязло при бурно море, без да може да плува, съжалява Валентин Иванов. От тогава досега от екипа е останал само той - и тримата му колеги се пенсионирали, след 15 години стаж като спасители.
Засега обаче желаещи няма. Процедурата е дълга и тромава, а заплащането скромно - 600 лева. Освен здрава психика, трябва и всекидневна физическа подготовка. „Самата школа също е около 6 месеца, те трябва да бъдат подготвени за всякакви реакции, защото във времето, което не са водолази, те изпълняват други задължения, дори и да гасят пожари", обяснява комисар Васил Василев - директор ОСПБЗН-Бургас.
Иванов разказва, че оборудването им тежи от 50 до 60 кг, а понякога се налага и по 200-300 метра да се върви. Когато се наложи да се използва и лодка тя е до 80 кг.
"Опасности крият и вътрешните водоеми, някои от които огромни по площ. Само Мандренското езеро е над 137 квадратни километра", допълни той.
В очакване на кандидати, в случай на инцидент от МВР ще изпращат спешно водолаз от Пловдив или Варна. Обсъжда се и друг вариант- съвместен екип с Гранична полиция. Техните функции обаче са различни, а при спасяването на човешки живот, компромисите са фатални.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com