Ученици направиха интервюта с известни казанлъчани, за да спасят монумента, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ кметът Галина Стоянова
- Монументът носи световна слава на Казанлък. Готови сме с проекти
- Кандидатстваме в ЮНЕСКО с деветте гробници от Долината на тракийските царе
-
Двама нови инвеститори влизат в града ни
- Превръщаме изоставено училища в Академия за таланти
- Г-жо Стоянова, в неделя в Казанлък се провежда референдум за съдбата на паметника на Бузлуджа - дали община Казанлък да получи и да ползва за 10 години имота, който е частна държавна собственост. Защо е важно този казус да бъде решен с вота на хората?
- Това е най-демократичният начин да се вземе решение, което засяга много хора в достатъчно дълъг период от време напред в бъдещето. Бузлуджа е точно такъв проект. Той има много история в себе си, но има и много голямо бъдеще. Затова е добре съдбата му да бъде определена по демократичен път. Местната общност трябва да реши дали този паметник ще продължи своето съществуване, за да носи и в бъдеще позитиви, не само на общината, но и на държавата, или ще бъде... дори не мога да изрека думата - унищожен по начина, по който унищожихме доста от паметниците си.
- Монументът е доста идеологически натоварен. Какво е отношението на казанлъчани към него. Има ли консенсус за запазването му?
- Това ще разберем в неделя. От моите срещи с гражданите и от кампанията, която водим, оставам с впечатлението, че всеки един от казанлъчани е докоснат от паметника. В по-голямата си част семействата - баби, дядови, майки, бащи са участвали в строителството на монумента и до 1989 г. в неговото съществуване в блясъка му - такъв какъвто е бил, работели са там. Другата част са хора, които по някакъв начин в днешно време го използват за създаване на различни пленери, фестивали. Там се намират и ски пистите на Казанлък, както и всички хижи и хотели на тази територия. Тоест всеки един казанлъчанин е съучастник в живота на паметника до ден днешен и има отношение. Това е и надеждата ми, че всеки ще даде своето мнение и своето решение в неделя.
- Какво е отношението на младите към Бузлуджа?
- Много приятно е за мен да работя с младите хора. Най-младите са дванадесетокласниците. Инициатори за нашата обща работа са учениците от Природо-математическата гимназия, след това се включиха и учениците от професионалната гимназия "Иван Хаджиенов", които ни потърсиха и направиха интервютата с известни казанлъчани, хора от национален мащаб, които се занимават с туризъм, с политика, с журналистика. Тези интервюта в момента са част от кампанията, с която стигаме до всеки един наш съгражданин. Младите хора имат много по-различно виждане от нас. Те не са обременени с идеологията, която носи Бузлуджа. Те нямат и толкова ясна представа за режима преди 1989 г. Не приемат крайностите в оценката за този режим и гледат повече в бъдещето, което е нормално. За тях този монумент, мозайките му, природата около него са изключително благодатни за допълнителни проекти, свързани с туризма, с културата и с богатството на нашия регион. Според тях Бузлуджа ще допълни положителната картина на Казанлък с розата и тракийското наследство, за да може градът ни да се представи в пълния си блясък пред туристите.
- Ако референдумът е положителен, какви стъпки ще предприеме общината? Каква е визията Ви за обекта?
- Ще поискаме от областния управител паметника в управление на община Казанлък и ще продължим по-нататък. Подготвили сме се и за следващата стъпка - изпълнението на проекта за неговата аварийна консервация.
- Доколкото знам най-спешен е ремонтът на покрива.
- Да, няма покрив в момента, така че най-спешно е да се изгради такъв, да се затворят прозорците.
- Липсата на покрив уврежда ли мозайките? Те в какво състояние са?
- За наша радост в последните години арх. Дора Иванова направи достатъчно, за да съхрани мозайките и да ги консервира. Направи го с експертиза от чужбина. И към момента те наистина са консервирани и защитени, така че повече да не подлежат на разрухата от атмосферните условия.
- Вие вече заявихте, че няма да се дават общински пари, само по европейски проекти ще кандидатствате за паметника. Какви са следващите Ви идеи, в какво да се превърне той?
- Това също е въпрос, който трябва да получи широка обществена дискусия, защото Бузлуджа може да бъде много различен проект. Първо трябва да се използват даденостите на сградата, защото тя е изключително голяма и с много добра акустика. След това трябва да се използват възможностите на пилона, който пък дава изключително добра гледка към Южна и Северна България. Да се използва много добре територията около паметника, която е част от националния парк "Шипка - Бузлуджа". Всички тези дадености ще дадат съответните идеи за по-нататъшното стопанисване.
- Конгресен или по-скоро фестивален център?
- Както и да го наречем, когато този паметник бъде социализиран, в него ще се провеждат събития от световен ранг. Не съм нескромна, напротив - реалист съм. Тук идват хора от цял свят само защото са чули за монумента и защото в момента той е в такова състояние. Те идват, за да го видят дори затворен, само отвън. Отворим ли го, интересът ще бъде наистина световен.
Към момента, две седмици снима своята продукция Боливуд с едни от най-известните актьори. Така че, има много проекти, които могат да се осъществят и те ще бъдат в плюс както на обществеността на Казанлък, така и в национален план.
- Продукцията на Боливуд е внушителна - за 32 милиона долара. Те как разбраха за паметника на Бузлуджа?
- Нямаме никаква заслуга. Те ни се обадиха, когато вече бяха осъществили финансирането си и искаха да се настанят в подножието, за да започнат снимките. Искаха разрешение да ползват поляната и да снимат паметника. Тоест, разбрали са от информацията, която в последните години стига наистина до всички краища на света.
- Културно-историческият туризъм е един от големите ресурси за развитие на Казанлък. Какви нови проекти имате в тази посока?
- Имаме желание да развием тракийските гробници. Те вече почти всички са социализирани и консервирани. Имат много добър достъп, но все още недостатъчна посещаемост. Така че с археопарка, който направихме и който трябва да съсредоточава интереса към тракийските гробници, надграждаме със събития и атракции, които да рекламират гробниците и у нас, и по света.
- Тракийското наследство е нещото, което ни прави абсолютно уникални в света - и с гробниците, и със съкровищата. Догодина България ще бъде център на световно събитие - 47-мата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО. Предвиждате ли специално представяне на тракийската култура пред гостите от цял свят?
- Ние вече участваме в организацията на този форум. Казанлъшката тракийска гробница е един от първите паметници, които са вписани от държавата и ЮНЕСКО в списъка материалното световно наследство. Най-вероятно ще бъдем домакини на част от събитията.
- Има ли нов обект, с който Казанлък кандидатства за вписване в ЮНЕСКО?
- Да, кандидатстваме за вписване на всичките 9 гробници извън Казанлъшката като общ сериен обект - Долината на тракийските царе.
- Предстои приемането на бюджета за 2025 г. Какви са очакванията Ви? За кои проекти Казанлък очаква най-много пари и държавна подкрепа?
- Скептична съм по отношение държавната подкрепа и сигурно разбирате защо. Но по отношение на собствения бюджет на общината ние сме готови да развием своите проекти. Имаме няколко училища, които продължаваме да ремонтираме. Доизграждаме сградата на изоставеното училище в село Розово, за да се превърне тя в Академия за таланти. Готвим се с няколко парка, един от които е Северен парк, в който ни предстоят ремонтни дейности, за да може да го реставрираме така, че той да стане по-приятно място с изключителната си флора и фауна. Готвим проектите си за колодрума, за входните артерии на Казанлък. Ще обърнем внимание на социалната си политика през бюджета. Вие знаете, че ние имаме опит от няколко години във финансовото подпомагане на раждаемостта в Казанлък. Този опит е изключително продуктивен. Време е тази година да направим сериозен анализ на раждаемостта и повлияването й от финансовата програма, с която стимулираме младите семейства и да предложим нейното увеличаване, както и на всички социални програми: за медицинските сестри и за финансиране на стажовите практики, за стажантските програми на лекарите в нашата болница, както и социалните услуги, които винаги подпомагаме и за които имаме изключителна грижа.
- Какви нови инвеститори очаквате догодина?
- Готови сме да си подадем проекта за индустриалния парк на община Казанлък. Имаме двама инвеститори, които не са особено големи, но които искат да създадат логистични бази на наша територия, във връзка с това, че имаме няколко машиностроителни гиганта като фабрики. Те имат нужда от по-малки фирми, които да бъдат техни подизпълнители. В тази посока би било добре да се развиваме, защото така няма да застрашаваме големите предприятия откъм човешки ресурс, специализиран инженерен ресурс, за който те се борят и не им достига. И ще им бъдем в полза с новите инвеститори, които ще изпълняват някои от дейностите на предприятията, които могат да се предоставят на външни изпълнители.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com