Възстановиха Епископската базилика в Сандански с европейски пари

Възстановиха Епископската базилика в Сандански с европейски пари | StandartNews.com

Сандански. Епископската базилика в Сандански вече е възстановена в автентичния й вид. В момента се довършва фасадата на сградата, а в близките дни предстои консервация и реставрация на мозайките и стенописите вътре в нея.

В края на миналата година бе даден старт на строително - монтажните работи в уникалната историческа находка в курортния град. Проектът „Сандански - зората на ранното християнство" се финансира по Оперативна програма „Регионално развитие", стойността му е 6 157 446,12 лв., като 4 252 575,64 лв. са за строителството.

Целта бе да бъде пресъздадена в пълни размери Епископската базилика, да се разкрият нейните уникални дадености - мозайки, колони, мраморни елементи. Възстановена е уникална каменна чешма, модернизирана и разширена е Базиликата на епископ Йоан, която е в рамките на Археологическия музей. Монтирано е декоративно осветление на Раннохристиянски комплекс, ще има система за видеонаблюдение и охрана. За достъпа до Археологическия парк се прави паркинг за туристически автобуси и наблюдателна площадка. Епископската базилика е разположена на площ от 1600 квадратни метра. В нея има и баптистерий /б.а.-кръщелня/, която по размер и форма е единствена в България.

Цялата базилика е изрисувана със стенописи и стенни мозайки. Имала е изключително богата вътрешна мраморна декорация, подове, застлани с мозаечни килими и олтарна мраморна преграда. От тази сграда, чийто владетел е бил епископът, се е осъществявало цялостното обществено и икономическо управление на града. „Ще се справим с работата, всичко върви по план, до края на март догодина е срокът", заяви директорът на Археологическия музей Владимир Петков. Едно от най-важните открития в района е направено през 2012 г., когато е намерено помещение, в което е бил погребан светец и са съхранявани свети мощи. В изкопа, предвиден за построяване на отводнителен зид, в близост до баптистерия бе открит масивен бронзов кръст с височина 54 сантиметра, широчина 30 сантиметра и дебелина 3 милиметра. Разпятието е от 5-6 век, рядка и интересна находка. В долния край завършва с клин, който се е забивал в дървен прът. по този начин се е изграждал жезъл, с който са се водили литийни шествия начело с епископа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай