Моят град

Удариха първа копка на Центрове за деца

Във всеки от трите центрове ще бъдат настанени по 12 деца.

Благоевград. Първа копка на Центровете за настаняване от семеен тип направиха кметът на община Благоевград д-р Атанас Камбитов и председателят на Държавна агенция за закрила на детето Калин Каменов. С въртенето на кирките бе поставено началото на строително-монтажните работи на обекта, който се намира в жилищен комплекс „Ален мак". В съседство ще бъде разположена и втората сграда, а третата ще се изгради по-късно в квартал „Струмско".

Камбитов заяви, че изграждането и качествената реализация на центровете е от изключително значение за деинституционализацията на децата от социалните домовете. Общината работи и по редица други проекти, които да предоставят допълнителни социални услуги, тъй като грижата за децата е комплексна и не се изчерпва само с изграждането на центровете, допълни той.

В резултат от новата придобивка ще бъдат разкрити 37 нови работни места. По план първата сграда трябва да бъде готова след пет месеца. В нея ще бъдат настанени 12 деца. Постройките ще се намират близо до училища и ще са разположени в развити квартали. „Това означава, че се предоставя възможност децата да бъдат опознати, а не изолирани. Означава, че те ще могат да ползват здравни и социални услуги и да имат равенство", каза Калин Каменов. Той допълни, че основната идея на центровете е децата да почувстват, че до тях има общество, което ги подкрепя.

Проектът се реализира с 100% безвъзмездно финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие". Общата му стойност е 2 079 445 лева. Във всеки от трите центъра ще бъдат настанени по 12 деца.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай