Благоевград. Дванадесет ученици от Разлог разгледаха най-голямата лаборатория в света по физика на елементарните частици, намираща се в ЦЕРН, край Женева. Там учените усилено търсеха отговор на въпроса за произхода на света.
Младежите от 8 до 11 клас на Благоевград. Дванадесет ученици от Разлог разгледаха най-голямата лаборатория в света по физика на елементарните частици, намираща се в ЦЕРН, край Женева. Там учените усилено търсеха отговор на въпроса за произхода на света.
Младежите от 8 до 11 клас на СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви" заедно с преподавателката им по физика и астрономия Росица Иванова се завърнаха от Швейцария, където се докоснаха до наука, забележителности, култура, природа и история. Групата бе включена във физичен експеримент за наблюдаване на космично лъчение в детектора на частици, които сами изградиха. Тя се ръководела лично от директора на образователния отдел в центъра Мик Стор.
Изключително впечатляваща за българските ученици бе залата, в която в реално време се регистрират частици от детектора АМS (алфа-магнитен спектрометър), монтиран на международната космическа станция. Те разгледаха първия ускорител, пуснат още през 60-те години, както и главното управление на компютърния център и на всички ускорители.
Учениците присъстваха и на лекции за мисиите на ЦЕРН, работата на Големия адронен колайдер под земята и детекторите, регистрирали „Божествената частица” - хигс бозона. Кълбото на науката и иновациите в ЦЕРН, интерактивното кълбо с допир контрол, кълбото със светлинно шоу, компютърната програма, пресъздаваща сблъсъка, и още безброй атрактивни символи и елементи на високите технологии и научите изследвания ще запомнят учениците от своята образователна екскурзия.
Къщата на Айнщайн в Берн, Музеят „Сваровски“ в Инсбрук, Цветният часовник в Женева, прекрасната Венеция са малка част от нещата,които учениците няма да забравят.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com