Собственици на архитектурни паметници на културата ги съсипват по почина "Направи си сам". За това алармира благоевградският архитект проектант Коста Сандев. Благоевградчанинът е член на Управителния съвет на Българския национален комитет на ИКОМОС - Международен съвет за опазване паметниците на културата и забележителните места.
Много е трудно на собствениците на паметници на културата да преодолеят всички административни пречки, за да стигнат до разрешение да реставрират и запазят вида на сградите. Строителните разрешения се издават от съответната община, в която обаче няма експерти с необходимия капацитет. И всеки си решава проблема, както намери за добре. Това пък води до ликвидиране на качествата и достойнствата на съответния паметник, категоричен е Сандев. Става въпрос за ново строителство, нарушаване на средата, на мащаба, на автентичността на постройката. В някои църкви са разбити старинните каменни подове и на мястото на камъните са залепени плочки от теракот. Някои сменят дървените дограми на прозорците с алуминиеви.
"Това е кощунство. Правят се масово аварийни ремонти, които съсипват всичко. Вкарват се стоманобетонни конструкции, които нямат нищо общо с дървената архитектура от ХIХ и ХХ век - дървените покриви, каменните плочи - тикли, приспособяват се постройките за гости - механи, спални, бани", твърди архитект Сандев. Най-лошото е, че съсипаните културни обекти губят своя статут. Това се случи с църквата "Свети Димитър" в благоевградското село Марулево, която е на над 150 години.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com