Природозащитници и търговци на нож за местността Салтанат

Бариера с полиция връща колите, които искат да спрат до Делфинариума

Природозащитници и търговци на нож за местността Салтанат | StandartNews.com

Варна. Цяла зима и до късна пролет безвластие и протести тресоха Варна. Последиците от тях лъснаха пак през новия туристически сезон. Особено осезаемо хаосът и безредието са се настанили в местността Салтанат, която е част от Приморски парк. Обещанията на местната власт да намери баланс между исканията на зелените, интересите на бизнеса и хората с имоти, които живеят от години тук, останаха да висят неизпълнени. С последната заповед от август 2012 г. на сваления вече кмет Кирил Йорданов за забрана на движението остана да съществува единственото КПП с полицейска охрана. На 13 юли т.г. Административният съд отмени решението на Йорданов, което реално не бе в сила. Причината - на 10 юни 2013 г. и.д. кметът Богдан Караденчев издаде заповед за забрана на движението. А бариерата си стои.

Всички други бариери една по една изчезнаха и колите продължават да кръстосват свободно из парка. А преди 25 години пукали дори гуми на колела, ако кръстосват с тях в парка, припомнят природозащитниците. Според протестиращите и Кръстю Кръстев от сдружението "Зелена Варна" общината нарушава ЗУТ, като е допуснала изобщо обитаване на парковата среда.

В същото време 105 собственици на заведения, хотели и търговски обекти атакуваха кметството с жалба, че забраната за достъп на автомобили убива техния бизнес, за който и без това е толкова трудно да оцелява в условията на криза. Според витиевато написаната кметска заповед автомобили могат да бъдат пуснати тук до изчерпване на местата за паркиране. Само че кой ще брои автомобилите и местата за спиране, които са и без това кът, питат потърпевшите. Доскоро собственици на имоти влизаха с колите си само срещу нотариални актове и личен документ с временна или постоянна адресна регистрация в местността Салтанат. Имотите в нея се възстановят от собствениците им със Закона за връщане на едрата и дребната градска собственост. За вдигнатите сгради и обекти има строителни разрешителни при всички спазвания на закона. Освен това местността не отговаря на критериите за културна ценност на парковото и градинско изкуство по Закона за културното наследство или не влиза в така нареченото историческо ядро на Морската градина, което е до Шокоровия канал, се твърди в отговора на културното министерство, изпратен до общината.
През лятото драмата става пълна, защото тук се намира единственият на Балканите делфинариум, с който варненци наистина се гордеят.

Но където пък паркирането на автобуси и автомобили с туристи, дошли да го посетят, е наистина невъзможно. Първо се натъкват на полицейската охрана и бариера и стъписани се чудят защо е пусната и кое е забранено. Второ, като няма паркинг, идващите понякога един след друг десетина автобуса няма къде да спрат. Освен това месечно пристигат поне 10 000 коли, предимно от северната ни съседка, за да видят суператракцията с морски бозайници, които отглеждат и дресират тук. Румънските автомобили избягват полицейската бариера и търсят по-далечно място за паркиране и понякога - където им падне - по зелените площи или отсреща в квартал "Чайка". Пресичането на туристите през натоварените с движение две платна обаче е като руска рулетка и по чудо няма инциденти досега. Истински хаос е, твърдят туроператори, които водят групи до Делфинариума. Варненската туристическа камара постави по време на предизборната кампания като най-болезнен въпрос именно достъпът до туристическите атракции в града и особено до Делфинариума. А проблемът може да се реши лесно и просто - само с построяването на паркинг с необходимия капацитет. "Имаме собствени 2,7 дка парцел и искахме да изградим собствен паркинг, но по поради конюнктурни съображения или кой знае заради какво получихме мълчалив отказ от главния архитект на общината", обясни Васил Василев, директор на Делфинариума, собственост на "Феста холдинг". Той припомни, че сградата е строена през 1984 г. с всички необходими разрешителни и също по изискванията на закона. Наличното място за паркиране обаче е съвсем малко и едва стига за работещите в атракциона. Полицаите са благосклонни да пускат туристите с коли, колкото да заведат децата си до там, и трябва да обърнат обратно, за да намерят място извън охраняемата зона.

Паркинг вместо полицейска бариера искат и собствениците на хотели и ресторанти. На ръба на фалита съм, оплака се Мардик Мардикян, собственик на градинския център "Мимоза".

Той е в бизнеса от четвърт век, зарежда половината цветарски магазини във Варна и региона, но вече е съкратил над 1/3 от работниците си. Как клиентите на ръка да пренасят огромни саксии или торби с 25 кг тор, пита Мардикян. Пред затваряне са елитните заведения "Сезони", "Хамбара", вила "Буров", хотел "Дукеса" и още много други заради бариерата. Тук се намират медицински комплекс, както и дом за възрастни хора с умствени увреждания. Готови сме да помогнем на общината за изграждане на паркинг, за да имат клиентите достъп до нас с колите си, а не да ги оставят в другия край на булеварда, заявят бизнесмените. Представете си майка с бебе в количка и тригодишно дете за ръка къде ще паркира, за да разходи хлапетата си в парка, чудят се те. По-добре общината да направи голям паркинг и да печели от него пари, вместо да харчи за денонощна охрана, смята бизнесът. Временните кметове създаваха работни групи и комисии за решаване на проблема, правиха се дебати и срещи, но лятото дойде, бариерата стои, охранителната полиция пази. А това струва на общината средно по 10-15 хиляди лева месечно, твърдят запознати. Защо природозащитните не дават безплатен наряд, като искат да пазят парка от автомобили, а трябва да се харчат пари на данъкоплатците, питат логично собствениците на имоти тук. Сега всички надежди да се намери компромисно решение на проблема падат върху новоизбрания кмет Иван Портних.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай