Бургас. Опасната венерическа болест сифилис е била добре позната в античността, а древните дори са се научили да я лекуват. Това разкриха поморийските археолози.
Учените са се натъкнали на няколко необичайни погребения от III в. пр. Хр. по време на разкопки в Козарева могила край Каблешково. Костите в два от античните гробове са били характерно деформирани вследствие на заболяване от сифилис. Проучванията обаче установили, че причината за смъртта е съвсем друга. И двамата сифилистици са починали доста по-късно.
Според археолозите това доказва, че още преди 5 хиляди години древните лечители са открили как да се справят със сифилиса и с други венерически болести. В друг от разкритите гробове е установена силна деформация при единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е още едно доказателство за напредналото нивото на медицината в античността.
Друга любопитна и рядка находка е откритата в устата на един от погребаните - дребна бронзова монета. Тя е на келтския владетел Кавар, управлявал между 219 и 200 г. пр. Хр. в Тракия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com