Казанлък почете паметта на Хаджи Димитър и неговите четници

Казанлък почете паметта на Хаджи Димитър и неговите четници | StandartNews.com

Казанлък. 145-тата годишнина от геройската смърт на войводата Хаджи Димитър и неговите четници бе отбелязана днес в община Казанлък, съобщиха от пресцентъра на общината.

Честванията, организирани от община Казанлък, започнаха с историческа възстановка на събитията, състояли се под връх Бузлуджа, сега вр. Хаджи Димитър. 100 души, членове на НД „Традиция", организирани от Регионалния клуб на движението в Казанлък „Традиция – 23 Пехотен Шипченски полк", пресъздадоха последните часове от боевете на четата с османските орди и гибелта на войводата. Слово за историческата дата и значението на подвига на Хаджи Димитър произнесе директорът на ИМ „Искра" Момчил Маринов.

Панихида в памет на загиналите български герои, най-възрастният от които е бил само на 32 години, отслужиха свещеници от Казанлъшка духовна епархия, начело с Крупнишки епископ Инокентий. Той каза в своето приветствие към миряните, изкачили върха в знак на почит, че днес е двоен празник – на българския дух и родолюбивост и на християнските ценности.

Грамоти за участие в родолюбивото дело получиха от кмета на община Казанлък Галина Стоянова, представителите на НД „Традиция" от София, Пловдив, Стара Загора, Панагюрище, с. Баня, с. Мирково, Добрич, Копривщица, Плевен, Ямбол, Нова Загора, Троян, Преслав, Трявна, Сопот, Русе. Връчвайки грамотите, Стоянова подчерта, че това са хората, чието родолюбие е живо не само в датите на чествания като днешното, не само на 6-ти септември или на 3-ти март, а винаги, защото са патриоти във всяко свое дело и своя мисъл, за да я има и да пребъде България.

Управителят на казанлъшкия клуб получи орден за заслуги от председателя на националното сдружение Станчо Джумалиев, а от своя страна клубът подари на кмета на Казанлък портрет на Христо Ботев и Васил Левски. Кметът Галина Стоянова връчи благодарствен адрес на руската писателка Светлана Савицкая за нейния огромен интерес към България и българската история и за написването на романа „Балканът", посветен на Руско-турската освободителна война. От своя страна Светлана Савицкая връчи на кмета орден за дружба между народите.

Обреден курбан, осветен от епископ Инокентий в съслужие с архиерейски наместник отец Петко Мотев, отец Иван от църквата „Св. Пророк Илия", която днес чества храмов празник, и отец Цанко Бошнаков, бе раздаден на всички родолюбци, изкачили върха, за да склонят глава пред паметта на героите.

Изложба с фотоси и информация за пътя на четниците под наслова „145 години от гибелта на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа" бе подредил НПМ „Шипка-Бузлуджа" под открито небе. Венци на почит и признателност поднесоха кметът на община Казанлък Галина Стоянова, заместник областният управител на Стара Загора Теодора Иванова, командирът на Военно формирование 55880 подп. Станислав Славов от името на командира на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Димитър Шивиков, представителите на НД „Традиция". Цветя поднесоха директорите на ИМ „Искра" и НПМ „Шипка-Бузлуджа", председателят на Тракийско дружество „Капитан Петко войвода" – Казанлък Костадинка Димитрова и председателят на тракийци в гр. Крън, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на запасните подофицери, Държавно горско стопанство - Казанлък. Цветя и венци пред паметника на войводата положиха председателите на общинските организации на СДС, ДСБ, БСП, БСДП, много родолюбиви граждани.


В церемонията участваха Почетна рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада и духовият оркестър на бригадата в Карлово. Прозвучаха изпълненията на учениците Димитър Киряков на кавал и Ивайло Стефанов на гайда.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай