Благоевград. Министерството на земеделието и храните издаде лиценз за извършване на развъдна дейност на Асоциацията за опазване и развъждане на местна дългокосместа коза, подтип Калоферски и Малашевски.
Това ще даде възможност на сдружението да работи заедно с институциите за опазването на тези уникални за България и света породи. В събота от Асоциацията организираха изложение на тези животни.
Четириногите демонстрираха грация, красота и чар на поляните край село Крупник. С уникалното дефиле на расови чифтокопитни организаторите искат да покажат красотата и изключителните качества на тези традиционни български породи. Те са се формирали под влиянието на специфичните климатични и релефни особености на територията на България. Отглеждат се по автентичен начин, който се предава от поколение на поколение. Благодарение на мерака и любовта към традициите на всеки един от фермерите, те са успели да съхранят тези породи животни такива, каквито са изглеждали преди столетия. На изложението гостите се порадваха на красотата и грацията на дългокосместите екземпляри, а можеха и да опитат традиционни български ястия и да се наслаждават на гласовете на местни фолклорни изпълнители.
"Вярваме, че с днешния празник допринасяме както за популяризирането и съхранението на редките породи домашни животни, така и за традициите, които са ни завещани от дедите ни", каза организаторът на изложението край Крупник Богдан Христов. Своеобразното ревю на редките породи чифтокопитни имаше и конкурсен характер. Екземплярите бяха класирани в различни категории. Оценяваше ги експертно жури от представители на земеделското министерство, на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и на Асоциацията за опазване и развъждане на местна дългокосместа коза, животновъди с опит. На финала публиката се порадва и на група кукери, облечени в красиви костюми, които се „произвеждат" от кожите на тези редки видове животни.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com