Опазване на културно-историческото наследство и стимулиране на здравословния и природощадящ начин на живот. Това са част от големите цели на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025 г.), която се реализира от Министерството на младежта и спорта.
Амбицията й е да предпази младите хора от вредни зависимости, давайки им нова перспектива за спорт и непрекъснато обучение.
Програма е специално насочена към младите хора от 15 до 29 години, особено онези от тях, които нито учат, нито работят.
Според чл. 10а от Закона за хазарта, организаторите на хазартни игри са длъжни да правят годишни вноски за социално отговорно поведение за всеки издаден лиценз.
Приходите постъпват по бюджета на Националната агенция за приходите и се предоставят чрез трансфер по бюджета на Министерството на младежта и спорта. От него се предвиждат и разходват средства за финансиране на одобрени проекти за младежки дейности.
Предложените дейности на Програмата са насочени изцяло в полза на младите хора на възраст от 15 до 29 г. без ограничение на пол, етническа принадлежност, социално-икономическо положение и други характеристики. Програмата цели насърчаване на тяхното активно включване, инициативност, информираност, неформално образование и обучение, учене през целия живот, иновативност, творчество, солидарност и съпричастност.
Една от основните цели на програмата е стимулиране на креативността на младите хора по проблемни теми от изключителна важност за съвременното общество във всички области, като превенция на рисковото поведение и различните форми на зависимости, опазване на околната среда, стимулиране на здравословния и природощадящ начин на живот, опазване на културно-историческото наследство.
Именно с цел ангажиране на младите хора с опазването и популяризирането на културното наследство е и един от одобрените проекти - "Непознатото богатство на България".
Той се изпълнява от фондация "Грижа за културното наследство".
В рамките на проекта 45 млади хора на възраст от 15 до 29 години разказваха за чудесата в родните си места и чертаха маршрути за културно-исторически туризъм в общините. Те участваха в неформалното обучение. Курсовете бяха проведени в София в периода 26-30 март 2024 г.
Пет дни по 6 часа младите хора, дошли на курса от цялата страна, слушаха вълнуващи лекции за праисторическата цитадела Провадия-Солницата, неолитните жилища в Стара Загора и София, за първите следи от човешко присъствие в Европа, които българо-френски екип открива в пещерата "Козарника" край Белоградчик. Те са резки върху кости на 1,6 милиона години и доказват, че заселването на Стария континент е започнало от днешните български земи.
Младежите разчетоха надписите в Боянска черква заедно с една от най-сърцатите българки - арх. Десислава Димитрова, главен инициатор на проекта за пълна реставрация на историческия храм.
Проектът завършва с уникален фестивал "Непознатото богатство на България", който събира млади хора от цялата страна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com