„В България имаме склонността на всяко нещо да търсим кусури. И на еврото ще намерим кусури. Въпросът е, че ползите са много повече“, заяви пред бТВ икономистът Румен Гълъбинов.
Той изреди 5 ползи от приемането на общата европейска валута:
Транзакционните разходи за курс купува – курс продава.
България ще има по-добър кредитен рейтинг и ако има планирани дългове, да се вземат на по-ниски лихви.
Лесен търговски оборот за фирмите не само с чужбина, а и вътрешен – в една и съща валута.
Еврозоната е сърцето на ЕС и България влиза там и инвеститорите от трети държави, които не са членки на еврозоната, ще погледнат на страната ни доста по-благосклонно.
Спестяванията и на домакинствата, и на фирмите ще продължават да се увеличават с влизането в еврозоната.
„Всички, които са в реалната икономика, не трябва да се притесняват от приемането на еврото. Сивата икономика е под 30%, тоест по-голямата част от стопанските субекти са на светло и работят както трябва. Пенсионерите ще си получат равностойността на пенсията в евро по фиксирания курс“, разкри още Гълъбинов.
Записано е, че България влиза в еврозоната по същия курс, който е в Закона за валутния борд. „Това не би трябвало да се промени, защото трябва да се промени законът, а такава инициатива няма“, коментира икономистът.
По отношение на цените в магазините ще имаме възможност да виждаме цените в лева за сравнително дълъг период.
„От 27 държави членки на ЕС, седем не са в еврозоната. От тях за една - Дания, е разрешено да отложат приемането си за неопределено време. За останалите шест държави, между които е и България, регулярно се прави ревю на тяхното изпълнение на критериите“, посочи Румен Гълъбинов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com