Това индийци да бъдат наемани на работа у нас по-скоро се нарича социален дъмпинг на пазара на труда в България и на заплащането на българските работници. Това обяви в интервю за БНТ главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
Първо трябва да направим опит да включим онези, които не са включени на пазара на труда в страната ни с активни мерки, включително и за заетостта. След това да видим какво става с нашата безработица, тъй като тя е около 140-150 000 души, и не можем ли на тези хора да им предложим адекватно заплащане, за да започнат работа. И накрая, ако се стигне до внос от трети държави, по-скоро да се обърнем към българската диаспора в Молдова, в Украйна, в други части на Европа и по света, където има българи, които знаят езика, говорят го и чак тогава да гледаме индийци, обясни Костов.
"Ясно е, че индийците ще ни излязат по-евтино и бизнесът гледа на тях като разход, но нашите статистики показват, че около 40% от гражданите от трети държави, които идват да работят тук, на шестия месец напускат и отиват да работят в Западна Европа заради лоши условия на труд и ниско заплащане", посочи синдикалистът.
"Нормално е българите да бягат там, където е по-високо заплащането", допълни Костов.
Той отбеляза, че БВП е нараснал с 1,7% в реално изражение. "Доходите горе-долу наваксаха инфлацията, по-скоро зарази забавянето на темпа ѝ, но това съвсем не означава, че можем да си купим повече. В момента един работещ на минимална работна заплата в България може да си купи 8 пъти малката потребителска кошница. Един работещ на минимална в Германия може да си купи същите стоки 33 пъти - при техните цени. Разликата е огромна при покупателната способност както при ниските доходи, така и на средните. България и Европа са в застой. Рецесията ни се разминава на този етап, но сме в застой", разказа още Любослав Костов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com