Той остава завинаги в литературната история. Но не с името си, а с две изречения, които смразиха света. Най-късия разказ на ужасите. И със завещанието си, което вледенява всеки, който го прочете.
ВИЖ ОЩЕ: Дъвка за ума! Той написа разказ от 6 думи и разплака света
Най-трудно е да кажеш всичко с възможно най-малко думи и с тях да предизвикаш чувства, емоции, размисли. Не случайно великият Антон Павлович Чехов казва: "Краткостта е сестра на таланта. Изкуството да се пише е изкуството да се съкращава".
ВИЖ ОЩЕ: Дъвка за ума! Той написа най-краткото писмо в историята и покори света
Има 10 литературни шедьовъра, които не само са доказателство за това, но и са променили световния наратив с гениалността си. „Стандарт” всеки ден ви разказва един от тях.
Днес ви представяме Фредрик Браун. Ако името му не ви говори нищо, спомнете си легендарния сериал Star Trek. Вдъхновен е от разказа на Браун „Арена”.
Големият американски писател започва кариерата си с детективски истории, но е най-известен със своята хумористична фантастика. Автор е на повече от 30 книги. Последната от тях - „Изгубеният парадокс“, е публикувана през 1973 г. след смъртта на автора.
Жена му казва, че всъщност не обичал да пише и правел всичко възможно, за да го избегне. Може би затова гениалността му е събрана във възможно най-кратките форми, шедьовърът на които е най-късият разказ на ужасите:
„Последният човек на Земята седеше в стаята си. Изведнъж на вратата се почука...”
Фредрик Уилям Браун е роден в Синсинати, Охайо на 29 октомври 1906 г. След като завършва училище през 1921 г., работи като куриер в офиса на търговско дружество. Спомените за тази работа стават основа за романа „Офисът“.
През 1947 г. Браун завършва първия си детективски роман, който печели наградата „Едгар Алън По”. От 1949 година има проблеми със здравето, които го карат непрекъснато да сменя градовете, в които живее, търсейки най-подходящия климат.
Въпреки че Браун има романи, критиците традиционно го наричат майстор на късия разказ. Блестящият хумор, парадоксалните сюжетни обрати и острата сатирична насоченост на произведенията на Фредрик Браун заслужено го поставят сред лидерите на хумористичната и сатирична фантастика.
През 1965 г. за писателя настъпва труден момент - здравето му се влошава катастрофално, старите разкази са забравени и той вече не пише нови. Браун започва да пие. През 1972 г. доброволно се премества в болница, където скоро умира. На бюрото в стаята му е намерена прощална бележка-завещание, която в типичния му лаконичен стил вледенява всеки, който я чете: „Без цветя, без погребение, без суета“.
Утре четете - Писмото от една дума, което промени историята
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com