Те написаха писмо от една единствена дума и промениха историята. Спартанските ефори. Единствените, с които легендарният Филип ІІ Македонски не могъл да излезе на глава...
ВИЖ ОЩЕ: Дъвка за ума! Той написа две изречения и смрази света
Най-трудно е да кажеш всичко с възможно най-малко думи и с тях да предизвикаш чувства, емоции, размисли. Не случайно великият Антон Павлович Чехов казва: "Краткостта е сестра на таланта. Изкуството да се пише е изкуството да се съкращава". Има 10 литературни шедьовъра, които не само са доказателство за това, но и са променили световния наратив с гениалността си. „Стандарт” всеки ден ви разказва един от тях.
ВИЖ ОЩЕ: Дъвка за ума! Той написа разказ от 6 думи и разплака света
Съвършена епистоларна лаконичност демонстрирали спартанските ефори, отговаряйки на Филип ІІ Македонски. Ефорите са висши служители в Древна Спарта. Петимата най-достойни мъже, които свиквали Народно събрание и организирали дебати. Царете давали на ефорите части от цивилното право. Те наблюдавали храненето, здравето и външния вид на младите мъже. Всяка година се избирали петима ефори без значение от произхода им, които всеки месец полагали клетва за вярност. Те водели преговорите с чуждестранните делегации. Двама от тях придружавали царете по време на война. Ефорите се избирали само за една година, нямали право на преизбиране. През годината на своята власт имали пълен имунитет.
ВИЖ ОЩЕ: Дъвка за ума! Той написа най-краткото писмо в историята и покори света
Най-класическият пример за прословутата лаконичност на древните спартанци е отговорът на писмото, изпратено от македонския цар Филип II - великия пълководец, реорганизирал македонската армия, въвел т.нар. македонска фаланга и положил основите на военния флот в Македония. Бащата на Александър Велики!
През 347 г. пр. Хр. покорителят на гръцките колонии прави поход срещу тракийските владетели на разединеното Одриско царство. В продължение на няколко години Филип ІІ присъединява голяма част от тракийските земи, преименува на свое име най-големия град в Тракия – от Евмолпия на Филипопол, днешен Пловдив (ок. 342/1 г. пр. Хр.)
Едноокия, както наричат в онова време македонския цар-воин, загубил око и окуцял в битки, погледнал и съм гордата Спарта. Изпратил писмо, което гласяло:
„Съветвам ви веднага да се предадете, защото ако армията ми влезе в земите ви, ще унищожа вашите градини, ще поробя хората и ще разруша града.”
Спартанските ефори отговорили писмено - кратко и ясно:
„Ако”
В 338 г. пр. Хр. Филип Македонски побеждава войската на Атинско-тиванския съюз в битката при Херонея и окончателно установява македонска хегемония в цяла Елада. С изключение на Спарта. Тя остава голямата му болка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com