Земеделците в паника. Къде студът съсипа реколтата

Ненормалното време нанася своите щети

Земеделците в паника. Къде студът съсипа реколтата | StandartNews.com

Земеделските производители в Сливенския регион са изправени пред мащабна криза след неочакваното застудяване, унищожило почти цялата реколта от череши, праскови и кайсии. Стотици декари овощни градини бяха засегнати от силен студ и сняг, който покри цъфналите овошки, причинявайки до 100% загуби за региона, съобщава бТВ.

Минусовите температури, съчетани с неблагоприятни метеорологични условия, поставиха местните фермери на ръба на отчаянието. Според земеделски стопани, ситуацията е критична, а необходимостта от държавна намеса – неотложна.

„Целият регион е засегнат. Загубите са огромни! Догодина няма да има череши, праскови и сливи, ако не се вземат спешни мерки,“ заявиха представители от Браншова камара „Плодове и Зеленчуци“.

Към това бедствие се прибавя и друг сериозен проблем – нашествие на насекомото черна златка. Този опасен вредител вече е унищожил значителна част от съществуващите насаждения, а перспективите за следващата година са още по-мрачни.

„Обезпокояващо е не само екологичното влияние, но и икономическите последствия. Бъдещето на овощарството в региона вече е сериозно застрашено,“ допълва браншовата организация.

Рязкото застудяване и нашествието на вредители подчертават необходимостта от засилени политики за защита на българското земеделие. Дали държавата ще предприеме адекватни мерки и ще предотврати задълбочаването на икономическата и екологична криза, предстои да видим.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
Мария
преди 19 часа

Изкуствено , нарочно направено чрез новите технологии, за да съсипват българското, което е останало все още. Както и животните. Има да ревем тепърва. Помислете откъде идват бедите и то за най-бедните!

Откажи