Джейми Даймън е дълбоко загрижен за международните отношения - и се притеснява, че инвеститорите са твърде оптимистични по отношение на заплахи като инфлация, лихвени проценти и рецесия, пише "Бизнес инсайдър".
Изпълнителният директор на JPMorgan изложи своето предупреждение в строго писмо до акционерите, публикувано в понеделник.
"Може би навлизаме в една от най-коварните геополитически епохи след Втората световна война", каза Даймън.
Той посочи войните, които бушуват в Украйна и Близкия изток, САЩ и Китай се сблъскват по въпроси като търговията и възраждането на терористичните атаки.
Рязкото увеличение на цените на храните и енергията, по-стръмните разходи за заеми, повишените шансове за рецесия и разтърсващите пазари също засилиха глобалния страх и несигурност, каза Даймън.
Банкерът милиардер очерта защо е особено притеснен от упоритата инфлация. Той отбеляза дефицитните разходи на правителствата и епичните количества фискални стимули през последните години; тенденцията на ремилитаризация; текущото преразглеждане на глобалните вериги за доставки; разходите за прехода към зелена енергия; и възможността за по-високи цени на енергията в бъдеще поради недостатъчно инвестиране в енергийна инфраструктура.
Даймън също призова капиталовите и кредитните пазари за ценообразуване при 70% до 80% вероятност за меко кацане, когато икономиката на САЩ заобиколи рецесията и както инфлацията, така и лихвените проценти падат. "Вярвам, че шансовете са много по-ниски от това", каза той.
Шефът на банката предупреди да не се обръща твърде много внимание на месечните данни за инфлацията или времето на следващото намаление на лихвите. Той каза, че по-големите сили, за които се тревожи, може вече да са заключили по-дългосрочни нива и че незначителните промени може да нямат голямо значение.
Всъщност Даймън каза, че JPMorgan е готова за ставки от 2% до 8% или дори по-високи. Той каза, че увеличението с 2 процентни пункта на лихвите е намалило стойността на повечето финансови активи с 20%, а особено уязвимите активи в областта на недвижимите имоти като офис пространството вероятно дори с повече.
Федералният резерв повиши лихвите от почти нула до северно от 5%, за да се бори с инфлацията. Ако те се покачат още повече, каза Даймън, "ще има много стрес - не само в банковата система, но и с компаниите с ливъридж и други".
Той отбеляза възможността за стагфлация, която може да доведе до по-високи лихвени проценти, големи кредитни загуби, спад в обема на бизнеса и трудни пазари.
Той засегна и изкуствения интелект, който се превърна в основна пазарна тема миналата година. "Ние сме напълно убедени, че последствията ще бъдат изключителни и вероятно толкова трансформиращи, колкото някои от основните технологични изобретения от последните няколкостотин години: помислете за печатната преса, парната машина, електричеството, изчислителната техника и интернет, наред с други", каза той, предаде news.bg .
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com