Решено! Голяма промяна с колите в Европа

Решението е взето заради нарастващия брой инциденти

Решено! Голяма промяна с колите в Европа | StandartNews.com

От януари 2026 всички нови автомобили, продавани в Европа, задължително трябва да бъдат оборудвани с физически бутони за ключови функции като клаксон, чистачки, авариен и климатичен контрол. В противен случай те не могат да получат максимална оценка за безопасност от 5 звезди от Euro NCAP, обявиха от организацията.

Решението е взето заради нарастващия брой инциденти, свързани с разсейване на водача от сложни сензорни интерфейси, с които са оборудвани много от съвременните автомобили. Според експерти използването на сензорни екрани може да отнеме вниманието на шофьора за 5 до 40 секунди, което значително увеличава риска от инцидент. По този начин автомобилните производители са принудени да преразгледат подходите си към интериорния дизайн.

Проучванията потвърждават опасенията на експертите, пише automedia.investor.bg. Шведската компания Vi Bilägare тества 11 модерни автомобила със сензорни екрани и един модел от 2005 година - Volvo V70. В старото Volvo основните задачи като активиране на отопляемите седалки или настройка на радиото отнемат само 10 секунди. При съвременните автомобили средното време е 24,7 секунди, а в най-лошия случай (кросоувъра MG Marvel R) - 44,9 секунди. През това време колата изминава повече от километър.

Автомобилните производители вече започват да признават грешката си за пълното преминаване към сензорни интерфейси. Ръководителят на дизайна на Hyundai - Санг Юп Лий, каза, че компанията запазва физическите бутони от съображения за безопасност, тъй като те са по-лесни за използване по време на шофиране. Volkswagen също върна към физическите клавиши на волана в новия Tiguan, а Tesla получи аксесоар Ctrl-Bar на трета страна с физически бутони за климатроник.

Проблемите не се ограничават само до сензорните екрани. Проучване на J.D. Power показа рекордно увеличение на броя на оплакванията относно качеството на автомобилите, особено относно работата на системите за подпомагане на водача и свързаността на Android Auto/Apple CarPlay. Прибиращите се дръжки на вратите, безжичните зарядни устройства и други иновации също са подложени на сериозни критики, като в много случаи електрониката пречи на спасителните екипи при инцидент.

Правилата на Euro NCAP не са задължителни за производителите. Резултатите от краш-тестовете на независимата организация обаче са известни в целия свят и са от голямо значение за имиджа на автомобилните компании, които се съобразяват с препоръките.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай