Варна е изправена пред съществени проблеми с инфраструктурата и условията на живот, които оказват сериозно влияние върху пазара на недвижимите имоти. През 2025 г. се очаква драстично покачване на цените на жилищата в морската столица, прогнозират от агенцията за недвижими имоти „Нов Дом 1“.
Йордан Йорданов, управляващ директор на агенцията, категорично заяви, че поскъпване ще има. “Въпросът не е дали ще поскъпнат, а защо. И точно тук се крие разковничето. Този път имаме различен анализ“, посочи той.
Основната причина за това е сериозният дисбаланс между търсенето и предлагането на пазара. Докато търсенето на нови и по-големи жилища във Варна продължава да нараства, предлагането не успява да отговори на тези нужди. Бавното издаване на разрешителни за строеж и проблемите с електроразпределителната мрежа в много райони на града влошават ситуацията още повече.
Кметът на Варна Богомил Коцев е от т.нар. зелени кметове. Той е против това да има бетон, да има застрояване, да има презастрояване и ако зависи от него, във Варна ще бъде поставен похлупак и строителството тотално ще спре, казва Йорданов. Според него това действие на общината ще доведе в близко бъдеще до сериозен дефицит в строителството, което съответно ще повиши цените на наличните имоти.
Допълнително усложнение за строителите и инвеститорите е липсата на достатъчна електрическа мощност в доста от районите на Варна. „Оказва се, че във Варна свършиха мощностите в голяма част от кварталите на града“, коментира Йорданов. Това прави процеса на строителство много по-сложен и скъп. Реално погледнато проблемът с присъединяването става много сериозен, тъй като има голяма опасност да няма към какво и къде да присъединиш нов обект. Включително може да искаш да си изградиш трафопост, но тъй като подстанцията няма мощности, няма как да го направиш или точката на присъединяване е толкова отдалечена, че са необходими милиони инвестиции, които са за сметка на собственика (инвеститора), а тази сума се разпределя и калкулира в цената на имотите, които ще се предлагат.
Къде е мястото на Варна в динамиката на имотния пазар?
За да разберем напълно тенденциите на имотния пазар във Варна, трябва да направим сравнение с други големи градове като София и Бургас. Бургас например също преживява увеличен инвеститорски интерес през последните месеци, което води до по-високи цени на имотите. Средната цена на квадратен метър в Бургас достигна 1000-1200 евро. Въпреки това Варна продължава да бъде по-скъпа заради по-добрите условия на живот и по-голямото търсене, което води до допълнителен натиск върху цените.
Според Йорданов настоящите проблеми в града ще доведат до още по-голямо увеличение в стойността на имотите. „Няма мощности, вследствие на което в един момент строителството ще стане почти невъзможно“, подчертава той. Това, съчетано с местни фактори, като инфлацията и влизането на България в еврозоната, ще направи Варна изключително атрактивна за инвеститорите в бъдеще. „Докато в случая, тук това, за което говорим, е местно. То не обхваща България, а обхваща град Варна“, уточнява Йорданов, като отбелязва, че липсата на конкуренция и ограниченията в строителството допълнително ще покачат цените.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com