Огромна германска инвестиция позлатява два наши града

Пишат индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост

Огромна германска инвестиция позлатява два наши града | StandartNews.com

"Аурубис България" представи пред министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов новата си инвестиционна програма на стойност 800 млн. лв., която ще се прилага през следващите четири години в медодобивния завод край Пирдоп и Златица.

Проектът на компанията е за разширяване и обновяване на производството и изграждане на нови екологични мощности на завода, като това е най-мащабната германска инвестиция в България, съобщиха от ведомството на Дилов.

"Поставяме фокус именно върху инвестиции като тази, които генерират по-голяма добавена стойност в българската индустрия и производство и са свързани с енергийна ефективност и кръгова икономика", заяви министърът.

Той посочи, че германските компании са сред най-големите инвеститори у нас. По думите му около 30% от 100-те най-големи инвеститори в България са именно германски фирми, а "Аурубис" е най-голямата сред тях.

Дилов проведе работна среща с Тим Курт, главен оперативен директор на цялата група "Аурубис", ръководството на компанията и кметове на съседни общини. Присъстваха кметовете на Златица – Любомир Цветков, на Пирдоп – Ангел Геров и на Антон – Андрей Симов.

На срещата бе представена дейността на компанията, ролята й за българската икономика и за растежа на брутния вътрешен продукт. Бяха разгледани и въпроси свързани и с взаимодействието с местните власти.

По време на разговорите стана известно, че компанията генерира и съществена част от износа на страната - 7,3%, както и от вноса - 4,4%, по данни за 2023 година.

Дилов се запозна с производствените мощности на компанията в рафинерията, както и с изграждането на новото производство.

Икономическият министър посочи, че преработващата промишленост играе важна роля за националната икономика. По негови думи тя осигурява значителна част от износа на страната и същевременно е свързана със създаването на работни места и развитие на местната инфраструктура и преодоляване на регионалните дисбаланси.

Той съобщи, че Министерството на икономиката и индустрията разработва Национална индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост 2025-2030 г., съвместно с ЕК и бизнеса, която трябва да отрази и тенденциите в индустриалната политика на европейско ниво.

"Това ще бъде стратегически документ, който ще очертае насоките за развитие на индустрията в България. Той е ключов за повишаване на конкурентоспособността на индустрията и ще насърчи икономическия растеж, в синхрон с интересите на бизнеса и обществото", посочи Дилов.

Медодобивният завод на "Аурубис България" до Златица и Пирдоп направи нова инвестиция за 800 милиона лева. Това стана известно по време на официална церемония през април 2024 г., на която се даде началото на изграждането на разширението на капацитета за производство на катодна мед и строежа на два нови фотоволтаична парка територията на завода.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
3 Коментара
Иван
преди 1 ден

Тези първи трябва да ги изгонят от България, а не да ни пробват още и още.

Откажи
Nikolov
преди 1 ден

Браво на посетителите от правителството. Все едно гледам "Господин за Един Ден" за 80 години не са се променили, все по тъпи стават. Попитайте защо разрушиха цех 100? Защо изкарват златния шлам за Германия и то като опасен отпадък? Защо не изкарват за Германия отподъка и арсенал? Аз пък питам та те са за Нас. Защо ? Защо? Защо???????

Откажи
Nikolov
преди 1 ден

Браво на посетителите от правителството. Все едно гледам "Господин за Един Ден" за 80 години не са се променили, все по тъпи стават. Попитайте защо разрушиха цех 100? Защо изкарват златния шлам за Германия и то като опасен отпадък? Защо не изкарват за Германия отподъка и арсенал? Аз пък питам та те са за Нас. Защо ? Защо? Защо???????

Откажи