Китайски гигант ни оглежда за завод. Три държави ни цакат с цени

Инвестицията е огромна, предприятието ще бъде второ в Европа

Китайски гигант ни оглежда за завод. Три държави ни цакат с цени | StandartNews.com

Китайски гигант оглежда България за огромен терен, на който да построи нов завод за батерии за електромобили. По своите мащаби предприятието ще бъде второто по големина и мощности в Европа.

Три други държави обаче дават много по-конкурентни условия - особено в цените на наемите. Румъния, Сърбия и Португалия може да ни дръпнат килимчето и да вземат огромната инвестиция.

"Фирмата има много високи изисквания. Предложихме й терен в Стара Загора, Бургас, на територията на Кремиковци. Очакваме към края на февруари да дойдат в Стара Загора, ако харесат предложението“, съобщи за  Divident.EU Огнян Георгиев, собственик на фирма Топ Имот БГ, която се занимава с продажба на парцели за индустриално строителство.

Инвеститорите търсят огромен терен от  500 дка, като изискват да има наличност на  8 млн. тона кубика вода годишно, 12 мегавата мощност на ел.енергия, 50 000 тона годишно пара или газ.

На територията на Стара Загора им е предложен терен в бившия Азатноторов завод, но там има налични едва 300 дка. Има липса на вода, не е уреден добре и въпросът с електричеството.

Има добри възможности в община Гълъбово, тъй като там са налични  огромни мощности ел.енергия. При тях обаче още не е устроена индустриалната зона, казва управителят на Топ Имот.

Третото предложение е за Бургас, където се предлага на инвеститорите  индустриалната зона в  Камено.  Тя е подходяща, защото има наличия на големи мегавати мощност на електроенергия, на вода. 

 Цените, които предлагат за подобни парцели в Румъния и Португалия  са едва от порядъка на 23-28 евро на кв.м., което е безумно ниска цена, коментира Георгиев.
Ние не можем да се класираме по цена, защото при нас тези имоти тръгват от 30-40 евро/ кв.м.  и стигат до 80 евро/ кв.м, допълва той.

Инвеститорите искат пълна справка за наличие на квалифицирана работна ръка, изискват  Технически университет в близост. Освен това заводът трябва да е отдалечен  от населено място. 

Те са потърсили информация  и дали могат да участват в усвояването на средства по европейски програми или други програми, насочени към бизнеса в България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
Веселин
преди 2 месеца

Цената на кв. м в другите държави не е безумно низка, а нормална. Цените у нас са просто безумно високи...

Откажи