Столицата София, чието икономическо развитие е на нивото на средното в Европейския съюз, се отделя в самостоятелен район. Останалите три са Северен, Източен и Южен, които попадат в класификацията за слаборазвити региони и ще имат по-голяма подкрепа от еврофондовете.
Вместо сегашните 6 региона за планиране България ще има четири от следващия програмен период.
Това реши Министерският съвет, който възложи на Националния статистически институт да преговаря с Евростат за новия обхват на регионите за планиране от ниво 2 (NUTS) за статистически цели.
Тема за прекрояването на регионите беше повдигната още през 2018 г. Тогава областите от Югозападния регион не искаха да остават заедно със София в един регион, защото получаваха по-малко европейски средства за сметка на столицата.
В крайна сметка се взе решение да няма ново райониране за програмния период 2021 - 2027 г., въпреки че страната ни не изпълняваше критерия за брой население в Северозападния и Северния Централен регион - над 800 000 души.
Сега обаче вече няма мърдане от неизпълнението на този критерий и от 1 януари 2027 г. се очаква да влезе в сила новото райониране. Освен за статистически нужди, то се използва и за определяне на интензитета на европейското финансиране. Така за София то ще намалее, за сметка на останалите области.
Севереният регион за планиране обхваща областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра.
Източният включва областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол.
В Южния регион за планиране влизат областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали.
В Столичен е само област София (Столична община).
Освен това ще се нacъpчи paзвитиeтo нa пpиopитeтни ceĸтopи ĸaтo cинятa иĸoнoмиĸa пo Чepнoмopиeтo (Източен), aгpoбизнeca и биo зeмeдeлиeтo в Дyнaвcĸaтa paвнинa (Северен) и индycтpиaлнитe пpoeĸти в южнa Бългapия (Южен).
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com