Голяма новина от "Уестингхаус" за строежа на нови ядрени реактори у нас

Компанията удължава ключов договор, свързан с изграждането на ядрени мощности с технологията AP1000® в България

Голяма новина от "Уестингхаус" за строежа на нови ядрени реактори у нас | StandartNews.com

„Уестингхаус“ (Westinghouse Electric Company) обяви подписването на допълнително споразумение за удължаване на срока и обхвата на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с АЕЦ „Козлодуй-Нови мощности“ за изграждането на два реактора с технологията AP1000®.

Удължаването на договора свидетелства за постигнатия вече напредък по проекта за изграждане на нови мощности на площадката в Козлодуй, както и подкрепата, която Westinghouse оказва за диверсификацията на източниците на ядренo гориво и за безопасната и ефективна експлоатация на внeдрените в експлоатация ядрени блокове в „АЕЦ Козлодуй“.

„Уестингхаус“ и „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ сключиха договор за предварителни инженерни дейности през юни 2023 г. с цел оценка готовността на индустрията в България и възможностите за използване на вече изградената инфраструктура на площадката в Козлодуй за изграждане на нови ядрени мощности с технология АР1000®. След изпълнението на този договор, следващият етап от програмата за изграждане на нови ядрени мощности е свързан с изпълнението на договор за инженерни услуги, с който ще се  постави началото на дейностите по проектиране, лицензиране, разработване на програми за обучение, структуриране на програмите за управление на основния проект и планиране на дейностите на площадката, като този договор ще се изпълни преди подписването на крайния договор за инженеринг, доставка и строителство.

„Уестингхаус“ е силно отдаден към изпълнението на проекта на площадка Козлодуй, както и към разширяването на веригата ни за доставки с цел включване в нея на нови компании от  България, като този проект е изключително важен не само за страните от Балканския полуостров, но и за цяла Европа“, коментира Даниел Липман, президент „Енергийни системи“ в американската компания. „Оценяваме високо сътрудничеството си с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ и сме готови за следващите важни стъпки по пътя към гарантиране на енергийната сигурност на България“, посочи той.

По-рано тази година, като част от подписания 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво, „Уестингхаус“ подкрепи диверсификацията на доставките на ядрено гориво в България, като достави за АЕЦ „Козлодуй“ първите горивни касети за реактори тип ВВЕР-1000, които бяха успешно заредени на пети енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“.

AP1000® е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Четири реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, още осем реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още четири енергоблока с тази технология. В САЩ, на площадката на АЕЦ Vogtle в щата Джорджия, вече има два енергоблока с технологията AP1000®, въведени в крайна търговска експлоатация. България, Полша и Украйна също избраха технологията AP1000® за изграждането на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в държави от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и САЩ. До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000®.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
8 Коментара
Пак партенки
преди 1 месец

Те в Индия, голям интерес имат, още от времето на Буш младши. Предполага се ще продължат да имат и за в бъдеще, за това пари не искат. Росатом си строи нови мощности в Индия... Ама хората си гледат интереса мхм

Откажи
Георги Петков
преди 1 месец

8 се строят, 4 одобрени проекта, до края на 2030 година ще заработят 18. Тази сметка е като онази за цената, дето още не я знаем - супер раздута и като срок, и като стойност.

Откажи
Николай
преди 1 месец

Всяко удължаване на срока е повишаване на прогнозната цена.Щатите редовно го правят и на финал излиза над два пъти от прогнозната цена и като се има предвид че нямаме къде да съхраняваме ядрените отпадъци то на финала тока ще бъде над цената която можем да закупува е от Румъния.Така е когато васали решават съдбата на България

Откажи
Кирчо
преди 1 месец

И защо удължават срока а? Белене щеше вече да работи и да се изплаща

Откажи
Който
преди 1 месец

Се е захванал с краварите никой не е прокопсал,УТРЕ ТЕ ЩЕ НИ ОПРЕДЕЛЯТ ЦЕНАТА ЗА ТОКА ЕВРОБАУШИ С РОЗОВИТЕ ОЧИЛА НЕ ПУТИН!!!НЕ СЕ БОЙТЕ НИКОГА НЯМА ДА СТАНЕМ КАТО ЗАПАДА,ТА АКО ЩЕ И ДА ЛИЖЕТЕ УРСУЛА И БАЙ ДРЪН ДО СКЪСВАНЕ,ДЕГРАДИРАЛ ПРОСТ НАРОД!!!

Откажи
Кой
преди 1 месец

Тъпак подписва тези ЗАГРОБВАЩИ ЗА БЪЛГАРИНА ДОГОВОРИ???ВЪПРЕКИ,ЧЕ НЯМА ПРАВИТЕЛСТВО ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ ПОДПИСВАТ ЗАДКУЛИСНИ ДОГОВОРИ И ХОРАТА ПАК В НЕВИДЕНИЕ,ШИБАН ЕВРОПЕДЕРАСТИЗЪМ ДА ГОРИ В АДА!!!

Откажи
ВСИЧКИ
преди 1 месец

БУНАЦИ ОТ СЛУЖЕБНОТО ПРАВИТЕЛСТВО НА БЕСИЛОТО!!!

Откажи
Недялка Василева
преди 4 седмици

Тези централи ,ще са като американските самолетите.Не се радвайте,щото после ще плачите.Трябва добре да запомните имената на всички продажници които се подписват по тия договори ,за да може после персонално ,по домовете им да се разпределя за съхранение отработеното гориво ,което американците няма да си вземат обратно.Нашите отцепродавци , искат сега да си откраднат половината от договорената сума за строежа на новите реактори ,а когато дойде време за съхранението на отработеното гориво ще са яко дим вън от България и ,че нас ще но тровят ,тях какво ги е еня.

Откажи