Жилищните кредити на домакинствата са нараснали с 29% на годишна база, достигайки 26,473 млрд. лева към края на февруари 2025 г. Това показват данните на Българската народна банка (БНБ). Въпреки че ръстът е значителен, темпът леко се забавя спрямо януари, когато увеличението беше 29,3%. Сравнението с предходни периоди показва, че през януари 2025 г. обемът на жилищните заеми е бил 26,044 млрд. лв., докато година по-рано - през февруари 2024 г. - сумата е възлизала на 20,520 млрд. лева. Това означава, че за една година жилищното кредитиране е нараснало с приблизително 6 млрд. лева.
Освен при жилищните заеми, ръст се наблюдава и при потребителските кредити, които са достигнали 19,216 млрд. лева към края на февруари 2025 г. Това представлява годишно увеличение от 11,7%, малко по-ниско от отчетените 11,9% през януари.
Общата сума на банковите кредити за домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД), възлиза на 47,550 млрд. лева. Това е ръст от 20,7% на годишна база, като заемите на домакинствата съставляват 22,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Кредитите за нефинансовите предприятия също отбелязват ръст от 11,1% на годишна база и достигат 49,775 млрд. лева към края на февруари 2025 г. (23,3% от БВП).
Общият размер на кредитите за неправителствения сектор, включващ домакинствата и бизнеса, възлиза на 105,732 млрд. лева, което представлява 49,5% от БВП. За година тези кредити са нараснали с 15,3%, като леко забавят темпа си спрямо януари (15,4%).
Какво означава този ръст?
Растежът на жилищните кредити с 29% за година показва силен интерес към покупка на имоти, вероятно подхранен от очаквания за поскъпване на жилищата и търсенето на защита срещу инфлацията. Високата активност в кредитния сектор може да е сигнал за продължаващо раздвижване на икономиката, но също така поставя въпроса за дълговата тежест на домакинствата, пише pariteni.bg.
Факторите, които могат да влияят върху тенденциите в кредитния пазар през следващите месеци, включват лихвената политика на Европейската централна банка (ЕЦБ), макроикономическите условия и покупателната способност на населението. Високият дял на кредитите спрямо БВП може да се окаже двуостър меч - от една страна, стимулира инвестициите, но от друга, може да доведе до рискове, свързани със свръхзадлъжнялостта.
Част от банките вече стимулират депозитите, предлагайки 3.5% лихва за суми над 100 хил. лева. Това би могло да накара онази част от купувачите, които нямат нужда от жилище, а търсят доходност и сигурност на вложенията си, през 2025 г. да останат пасивни по отношение на имотния пазар. В същото време, подобрените условия по депозитите ще провокират част от хората, купили имот с цел доходност, да вземат решение за продажба, предупреждават от най-голямата компания за недвижими имоти "Адрес".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com