Доц. Кунчев с остро предупреждение: Това лечение е опасно!

Той коментира опасността от прекомерната и неправилната употреба на антибиотици

Доц. Кунчев с остро предупреждение: Това лечение е опасно! | StandartNews.com

Източник: БГНЕС

Самолечението с антибиотици е абсолютно неприемливо и в повечето случаи повече вреди, отколкото помага, заяви в интервю за БГНЕС главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Той коментира опасността от прекомерната и неправилната употреба на антибиотици.

„Човек може и нормални количества да пие, но ако те се пият без да знаем срещу какво са насочени, без да сме направили антибиограма, без да сме сигурни, че съответният бактерии е чувствителен към тези антибиотици, то ще е излишно“, обясни той.

Доц. Кунчев посочи, че има и много други частни случаи. „Започваме 10-дневен антибиотичен курс, почувстваме се на третия ден по-добре и спираме антибиотика – ето това е идеалният случай, в който ние създаваме условия в нашето тяло тези бактерии да изградят резистентност“, заяви той и даде още един пример за създаване на такива условия като това да пием антибиотик, който сме намерили вкъщи, без да сме ходили на лекар или до аптека.

Главният държавен здравен инспектор поясни, че случаите, в които антибиотици могат да се използват неточно и неправилно, са много, но всички те водят до едно, а именно изграждане на нечувствителност към всички видове антибиотици.

На въпроса грешно ли е, когато един пациент каже на личния си лекар, че иска антибиотик, за да се възстанови по-бързо, за да може да продължи да изпълнява ежедневните си задължения, доц. Кунчев отговори: „Не, то не е грешно, всеки иска да се излекува по-бързо и в много случаи антибиотиците дават такава възможност, само че след като сме се доверили на лекаря и разчитаме на неговите знания и опит, е негова работа да прецени дали това е така, първо, и, второ, какъв антибиотик да даде, каква доза и с каква продължителност.“

Доц. Кунчев е категоричен, че всякакво самолечение с антибиотици е абсолютно неприемливо и в повечето случаи повече вреди, отколкото помага.

Попитан какво би препоръчал той извън антибиотичното лечение, главният държавен здравен инспектор обясни, че има момент, в който е задължително да бъдат включени антибиотици – при усложнения, при продължаващи оплаквания, при задълбочаване на кашлицата, когато тя стане влажна, отхрачваща, в случаите, когато става въпрос най-често за усложнения на една инфекция, с която в този сезон се среща почти всеки човек. „Но още веднъж повтарям, лекарят е този, който трябва да прецени и да предпише вида на антибиотика, дозировката и курса на лечение“, подчерта той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай