Джеси Иншоспе предизвика сензация с хранителния си режим, описан в книгата ѝ за глюкозната революция, превърнала се в хит по целия свят, Има продадени милиони копия към този момент.
Забравете за палачинките сутрин, за кроасана с конфитюр, за овесените ядки, за сока от портокал, за сушените плодове. Научете се да се храните правилно, за да не трябва да се отказвате от любимите си храни. Не замествайте хранене с нещо сладко, яжте десерта последен и после се разходете.
В основата на концепцията на Иншоспе (в Storytel ще я срещнете и като Инчауспе) е контролът на нивата на кръвната захар. Целта - да сме физически и психически здрави.
Когато е на 19, Джеси Иншоспе претърпява сериозен инцидент - скача от водопад и си счупва гръбнака. Следват огромни здравословни проблеми. Физически се възстановява бързо, но психиката ѝ е съсипана. Страда от депресия, тревожност и дисоциация – състояние, при което се къса връзката между чувства и спомени и идентичността на личността. Това е и моментът, в който Джеси започва да се пита как работят тялото и умът ѝ.
Зарязва следването си в „Кингс колидж“ в Лондон, където учи математика, и се мести в САЩ. Там взима магистърска степен по биохимия от университета Джорджтаун, а след това работи за биотехнологична компания в Силициевата долина.
През 2018 г. участва в проект, който ѝ дава възможност да следи собствените си нива на кръвна захар. Прави го с глюкомер, какъвто носят хората с диабет.
Едно от първите неща, които забелязва, е, че кривата на кръвната ѝ захар и психологическото ѝ състояние са свързани.
В дните, когато кръвната ѝ захар е балансирана, тя се чувства значително по-добре, отколкото в дните с много пикове на захарта.
В интервю за "Зюддойде цайтунг" французойката казва, че това наблюдение е променило живота ѝ. Тя разбира, че може да влияе на психиката си чрез начина си на хранене. След това се задълбочава в темата и я превръща в своя професия.
Няколко скока на глюкозата на ден са напълно нормални, казва Иншоспе. Лошо е, когато те станат твърде много, а съвременният начин на хранене води точно до това. Последствията са повече възпаления в тялото, които от своя страна са основната причина за много от хроничните заболявания, от които страда съвременният човек.
Глюкозните скокове водят до освобождаването на инсулин. Прекалено много инсулин в тялото може да причини диабет.
И трето, има процес, наречен гликация, който е нещо като синоним на стареене. Казано по-просто - колкото повече пикове на глюкозата изпитваме, толкова по-бързо остаряваме физически.
За да направи това знание разбираемо и достъпно за широката публика, Джеси Иншоспе формулира десет трика, които споделя със своите 4,5 милиона последователи в Инстаграм.
Закуската трябва да е обилна, но да не е сладка. Защото ако първото хранене доведе до голям скок на глюкозата веднага, ще се чувствате зле през целия ден, казва французойката. Ще бъдете отново гладни в десет часа, уморени на обяд, уморени следобед - тялото ви ще жадува през целия ден да възвърне сутрешното високо ниво на кръвна захар.
Ако хората искат да се чувстват по-малко сънливи през деня, не трябва да ядат филийка с конфитюр. Или поне преди нея е добре да хапнат нещо като омлет, кисело мляко с ядки.
Джеси Иншоспе не кара последователите си да се отказват от всичко, което обичат, а просто ги учи как да се хранят правилно.
Друг трик, който тя предлага, е винаги да се започва със зеленчуци. Причината - те съдържат фибри. И когато първо ядем фибри, това намалява скока на глюкозата от всичко, което ядем след това.
Фибрите забавят изпразването на стомаха и захарите от въглехидратите не достигат толкова бързо до кръвта.
Според нея овесените ядки не са най-добрият избор за закуска, но ако много държите на тях, нека поне да е овесена каша и задължително я комбинирайте с нещо, което забавя усвояването на захари – орехи, бадеми, тиквени семки, протеин на прах, кисело мляко или яйце преди това.
Гвоздеят в програмата на Иншоспе обаче е оцетът. Тя препоръчва да се пие една супена лъжица във вода преди основното хранене.
Според нея онова, което прави оцета толкова важен, е оцетната киселина (Acidum aceticum). Благодарение на нея превръщането на нишестето в глюкоза се забавя. Приета преди хранене, една супена лъжица оцет може да намали скока на глюкозата от всичко, изядено след това, с до 30 процента. Това се отнася за всеки вид оцет, с изключение на сладкия балсамов.
Между другото, не е нужно да пиете оцета - той действа по същия начин и когато е част от дресинг за салата, казва Джеси Иншоспе.
Според нея първото нещо, което ще забележите, ако спазвате съветите ѝ, е, че имате по-малко желание за сладко. И че като цяло се чувствате по-малко гладни. Освен това сте по-енергични.
Фокусът на този метод е върху привеждането на тялото в баланс, а не върху отслабването. И все пак, ако поддържате нивото на кръвната си захар без екстремни пикове, то ще имате по-малко апетит, ще изпитвате по-малко глад и тялото ви ще отделя по-малко инсулин. А инсулинът пречи на загубата на мазнини. Така че, когато имате по-малко инсулин в тялото си, то може да изгаря повече мазнини.
Още един трик от програмата на французойка е движението след хранене.
Мускулите се нуждаят от енергия, за да се съкращават. Когато използваме мускулите си след хранене, ние изразходваме и част от глюкозата, която сме консумирали. Това води до по-нисък пик. Не е задължително да излизаме от вкъщи и да се разхождаме около блока. Можем просто да пуснем една прахосмукачка, да подредим нещо, да потанцуваме.
На онези, които са убедени, че редът на хранене няма значение, защото всичко отива в стомаха, Джеси Иншоспе отговаря - "всеки, който твърди това, е просто мързелив".
Това, което ядете, освобождава специфични молекули, които взаимодействат с храносмилателната система и ензимите, казва французойката. Според нея идеалният ред е първо фибри, след това протеини и мазнини и накрая захар и нишесте. Ако не искате да останете без сладко, най-добре го хапнете за десерт. Много по-добре, отколкото да го ползвате като лека закуска между храненията.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com