Повечето изобретения в света са станали случайно, най-често заради битови проблеми. Такъв е случая и с появата на лейкопласта.
Идеята за създаването му е на американеца Ърл Диксън. Точно преди век той работи във фирма, която произвежда марли и превръзки.
Съпругата му Жозефин обичала да готви, но била доста невнимателна. Често порязвала пръстите си или изгаряла ръката си.
Ърл Диксън постоянно превързвал ръката й като ползвал лепяща превръзка от плат, за да закрепи марлята на мястото й. Всеки път той режел двата материала поотделно и в зависимост от размера на раната, а това отнемало доста време.
Освен това ръчното навиване на марлята било непрактично и по време на една такава превръзка му хрумнала идеята да „залепи“ марля и лепящтата превръзка.
Диксън видял в идеята си добри шансове за производствена реализация и представил въпросното изобретение на ръководството на компанията. Те скоро пуснали на пазара първия ръчно изработен лейкопласт под марката BAND-AID.
В началото продажбите не били задоволителни, но маркетинговият отдел на компанията решил, че сътрудничеството със скаутските клубове ще е много полезно за популяризирането на продукта.
Чудотворното изобретение на Диксън се оказало вълшебно, майките полудели по него, а Ърл Диксън бил повишен до вицепрезидент на компанията - откриването донесло милиарди долари.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com