Обработената красота от социалните мрежи провокира все по-малки деца да използват козметични продукти. Много младежи купуват такива, които са неподходящи за тях. Д-р Бисера Котевска от болница "Токуда" свидетелства пред БНР, че е паднала възрастта на децата, които употребяват козметика.
"8-9-годишни започват да си купуват различни козметични продукти. Гледат социалните мрежи. Основна тема на инфлуенсърите е как да се грижим за кожата си. Хубаво е да го правим, но това да става с правилните продукти, препоръчани от специалист", посочва Котевска.
"Ако кожата на детето е напълно здрава, след 13-годишна възраст може да започне използване на лек хидратиращ крем, слънчева защита и нежен измивен гел. Ако имат проблемна кожа, като акне, тогава се използват специализирани продукти. Хубаво е специалист-дерматолог да каже на децата какво да използват, а не да прибягват до редица продукти, които могат да им навредят. Ролята на семейството е основна", казва специалистката.
Много от децата използват олио, серум, антиейдж продукти, отбеляза д-р Котевска.
Отделно говорим за боядисване на коса, грим, гел лак за нокти. Всяка година има все повече продукти, които използват и все повече контактни дерматити от това. Тяхната кожа е по-тънка и по-нежна. Не трябва майките да дават на дъщерите си козметичните си продукти. Важно е децата да използват продукти за тяхната възраст.
Използването на голям брой продукти води до омазняване на кожата и до акне. Това го виждаме често. Може да има зачервяване, понякога и изгаряне на кожата. Има поява на хиперпигментация и други нежелани реакции.
Д-р Котевска не препоръчва и премахването на космите по лицето в тази възраст. "Децата си махат космите на лицето с едни малки ножчета. Това не го препоръчвам. Съветите са да бъде направена лазерна епилация от специалист, когато се навърши подходящата възраст. Големият проблем е, че виждат нереалната красота на социалните мрежи. Всичко е с филтри", обяснява тя.
Все повече има алергии към консерванти, към парфюми, лакът за нокти е един от най-честите алергени, обобщи тя.
"В некачествената козметика може да се съдържа никел. Пиърсингите все още са много модерни. Когато детето започне да използва продукти, най-добре е това да бъде медицинска козметика", заключава медицинският специалист.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com