На 27 март честваме паметта на света мъченица Матрона Солунска.
Матрона живяла през трети век в град Солун. Тя била момиче сираче и работела като слугиня в къщата на един виден гражданин, служител на римската власт. Жената на този човек била юдейка на име Падила. Тя непрекъснато хулела Матрона заради нейната вяра в Исус Христос, дори я принуждавала да се отрече от вярата си в Христос и да приеме вярата на господарите си.
Но кротката Матрона вярно и усърдно служела на своята господарка, без да й възразява на хулите и тайно се молела на Христос Бог. Тя така била възпитана и се стараела да бъде вярна на Христовото учение за любов към всички хора, дори и към враговете си. Един ден господарката й узнала, че докато тя ходела в синагогата, Матрона скришом от нея ходела на християнско молитвено събрание. Това много я подразнило и тя най-строго наказала слугинята си. А в онези времена властта на господарите над слугите им била почти неограничена.
След това Падила започнала зорко да следи къде ходи Матрона и щом установила, че момичето продължава да ходи на християнските богослужения, решила да я откаже завинаги. Подложила я на жесток побой с камшици и я затворила в подземието на господарската къща. Там я държала вързана, без храна и вода. Изтезанията продължили дни наред, като господарката постоянно настоявала Матрона да се отрече от своята вяра. Тези настоявания тя обосновала и с императорския указ за почитане на езическите божества, особено на Юпитер (Зевс по гръцки) и на личността на императора, който бил обожествяван приживе. Но Матрона не можела и да си помисли да се отрече от Иисус Христос. Господарката повторила дни наред тези наказания, докато най-после чрез глад и побой тя погубила девойката. Тогава взели тялото на светата мъченица и го захвърлили извън стените на града. Християни прибрали тялото й и го погребали с почит.
Традиции и обичаи за 27 март
Тъй като Св. Матрона се счита за покровителка на девойките и жените, на днешния православен празник жените молят светицата за благословия в работата им, молят я да укрепи семейството им, да им помага в грижата за дома.
Според народните обичаи денят се счита за благоприятен за всяка домакинска работа: можете да чистите, да перете и да миете съдове. В стари времена по това време жените са събирали стари вещи и са ги изгаряли - вярвало се, че така човек може да се отърве от всички нещастия.
По знаците на деня предците ни са правили гадания какво ще бъде времето и реколтата:
- ако има слана и мъгла сутрин - годината ще бъде плодородна;
- ако в небето няма облаци - ще има реколта от горски плодове;
- ако птиците летят високо - няма да има дъжд;
- ако времето е топло на този ден - лятото ще е горещо.
На църковния празник 27 март, както и на всеки друг ден, църквата не одобрява кавгите, обидите, злото и нецензурния език. Не бива да лъжете, да мързелувате или да отказвате помощ.
Какво не бива да правите според народните поверия: денят се смята за неподходящ за кавги – те могат да се проточат дълго. Също така народните вярвания забраняват безделието на този ден - Матрона Солунска била изключително трудолюбива, вярва се, че тя помага на трудолюбивите хора.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com