Баба Марта води щъркелите

Баба Марта води щъркелите | StandartNews.com

На 1 март поставяме символичното начало на новата стопанска година, пролетта и прераждането на природата. Всеки се окичва не само с мартениците, които най-близките хора са му подарили, но и с усмивка и надежда за едно ново, по-добро начало. България е една от малкото държави, които празнуват идването на пролетта  с традиции, чиито корени се крият в далечното минало на нашия народ. 
 

Според народните вярвания Баба Марта е или стара и куца жена, или млада и хубава девойка, но и в двата случая тя олицетворява слънцето и пролетта. Символ на зачатието и земята, която ще роди лятото и плодородието.
Легендите и преданията, свързани с Баба Марта, са многобройни. Според една от тях тя е сестра на Малък и Голям Сечко (месеците януари и февруари) и е люта и сърдита, защото двамата й братя  или правят някоя голяма пакост, или винаги изпиват виното и не я оставят да го опита. 


Друга легенда пък разказва за една козарка, която извела стадото си в планината рано сутринта въпреки предупрежденията на мъжа си за лошото време. Тя била убедена, че Баба Марта ще я дари с хубаво време, защото и тя е жена като нея. Думите на младата жена разгневили и разсърдили старицата. Не минало много време и черни облаци надвиснали над планината. Козарката така и не се завърнала в дома си - тя и стадото й замръзнали и се превърнали в купчина камъни, от които потекла лековита вода, пише сайтът bulgarianhistory.org.
В миналото българите вярвали, че когато Баба Марта се засмее, навън ще е слънчево и топло, но разсърди ли се, задухва силен вятър и облаци закриват слънцето. Именно затова огромна част от традициите и обичаите, свързни с този ден и месеца като цяло, са посветени на умилостивяването на Баба Марта. Поверието гласи, че на първи март тя спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, червени чорапи и червена зaбрадка. Хората вярвали, че старицата ще влезе само в спретната и подредена къща и поради тази причина в края на февруари семействата почиствали домовете си старателно. Това пролетно почистване символизирало за тях отърваването от всичко лошо, старо и ненужно, останало от миналата година. Разпространено било и в двора да се изнесе  и простре червена покривка, пояс или постелка, защото хората смятали, че това ще зарадва Баба Марта и ще предизвика благосконността й към къщата и нейните обитатели.


Старицата имала не обичала да вижда стари жени и за това те си седяли вкъщи, за да не я разгневят. Затова пък младите момичета и децата се радвали на нейната благосклонност и благодарение на тях времето можело да бъде топло и слънчево. Баба Марта била изключително благоразположена към хората, които носели мартеници, откъдето идва и многовековната традиция на този ден да се окичваме с бели и червени конци.
Мартеницата най-често се прави от усукани вълнени или памучни бели и червени конци.  Белият символизира чистотата, невинноста, новото начало, а червеният олицетворява  живота, зачатието, енергията на слънцето и плодородието. Въпреки това в различните краища на България мартениците могат да са направени и от други цветове. Така например в Родопите те са многоцветни, а в Софийско и Мелнишко може и да са сини и червени. При изработването на мартеницата конците трябва задължително да се засукат на ляво и понякога може да се добавят различни символи, като черупка от охлюв за здраве и сила, мъниста против уроки, скилидка чесън за предпазване от зли демони или паричка за благополучие.
Мартениците се носят само за определен период от време, свързан със знаците на приближаващата пролет - цъфнали дървета, среща с първите долитащи прелетни птици - щъркели, лястовици или жерави. 


В някои  краища на страната девойките поставяли мартеницата си под голям камък и така гадаели за бъдещия си съпруг. Точно след половин година те се завръщали на същото място и ако по мартеницата имало полепнали мравки техният, избраник щял 
да бъде беден. 
В Пирин пък съществувало друго поверие, свързано с камъка и насекомите. Според него, ако по мартеницата имало мравки, това значело, че през годината се очаква успех в отглеждането на много кози и овце, калинките предсказвали, че човекът ще има едър рогат добитък, а паякът - отглеждане на магаре. Ако хората искали да бъдат румени и здрави, трябвало да закачат мартеницата си на цъфнало дръвче, а ако искали да избягат от всичко зло, те трябвало да я хвърлят в течаща вода, която да отнесе злините. Според една от версиите този амулет води началото си още от времето, когато траките са живяли по нашите земи и закачали червени конци на добитъка си, за да го предпазят от болести.

Другата теория пък ни  отвежда в периода, когато хан Аспарух започва да сформира българската държава. С тази версия са свързани и три от легендите за мартеницата. Макар и сами по себе си различни, преданията се обединяват около това, че хан Аспарух получил съобщение от красивата си сестра Хуба под формата на бял конец, привързан към крака на птица - сокол, гълъб или лястовица, в зависимост от историята. По време на пътя птицата се наранила и така конецът се оцветил и в червено. Зарадван от скъпата вест от сестра си, хан Аспарух накичил целия си народ с такива конци откъдето се смята, че произлиза и съвременната традиция.

Black Sea Gold и Община Поморие посрещнаха заедно Трифон Зарезан в Поморие
 

Винарска изба "Black Sea Gold", Община Поморие, официални лица и гости отбелязаха заедно Трифон Зарезан в землището на общ. Поморие, обл. Бургас.


Гости на събитието бяха Иван Капитанов - зам.министър на земеделието и храните, Иван Алексиев - кмет на община Поморие, Димитър Горов - зам. изпълнителен директор на ДФ "Земеделие", проф. Мария Нейкова - областен управител на обл. Бургас, Рада Виденова - председател на Националната лозаро-винарска камара, Йордан Чорбаджийски - член на УС на Националната лозаро-винарска камара, Адам Адамов - председател на Общински съвет - Поморие, Васил Едрев - кмет на общ. Айтос и Христо Янков - изп. директор на "Черноморско злато АД", както и хип-хоп звездите от 90-те C-Block.. 
По време на традиционния ритуал по зарязване на лозите, изпълнителния директор на Black Sea Gold и член на УС на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски, пожела на гроздо и винопроизводителите една успешна година, плодородие и здраве през новата 2025 г. Той коментира, че търсенето на бялото вино и на розето се е увеличило. "Българина харесва свежи вина, това е тенденцията в последните години." 


Изпълнителния директор на Black Sea Gold Христо Янков уточни, че ако сушата продължи и тази година пред земеделските производители се очертава сериозен проблем. 
Кмета на Община Поморие Иван Алексиев сподели, че за него е радост, че за поредна година общината е домакин на празника по повод "Трифон Зарезан". "Благодаря на всички поморийци, че са тук и че можем да отбележим този така важен празник заедно", завърши своето слово Алексиев. 
Празникът продължи с богата програма, в която взеха участие Теодора Маринова и фолклорен оркестър "Славяни", обичаната изпълнителка Нели Петкова, както и хип-хоп звездите от 90-те C-Block. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай