Едно от най-сериозните предизвикателства пред бизнеса не само в България, но и в световен мащаб е т.нар. престъпление със сменен IBAN. Това съобщи Владимир Димитров, старши комисар и директор на дирекция "Киберпрестъпност" към Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).
Той взе участие в бизнес форума "Електроиндустрия 2025", който се провежда днес в София.
"Почти всяка седмица при нас идват представители на компании, които съобщават, че въпреки извършено плащане към техни контрагенти, доставките са спрени", обясни Димитров. Той посочи, че зад тези измами стоят множество организирани престъпни групи, предимно от Нигерия. Схемата е следната - след фишинг имейл престъпниците проникват в електронната поща на фирма, като често купуват пароли от хакерски форуми. След като получат достъп, наблюдават комуникацията в рамките на известен период от време, за да установят точния момент на извършване на плащане към контрагент. Тогава подменят банковата сметка, по която да бъде изпратена сумата.
Според данните на ГДБОП само през 2024 година около 120 български компании са станали жертва на подобна измама, при което са загубени общо близо 16 млн. евро. Най-малката установена щета е в размер на 1500 евро, а най-голямата - около 10 млн. долара, преведени на фалшива сметка от българска фирма.
"В момента функционират 10-15 големи престъпни групи, занимаващи се с пране на пари. Това е отделна дейност. Съществуват хиляди банкови сметки, включително в България, по които се очакват преводи, за да бъдат "изпрани" средствата и пренасочени онлайн", допълни старши комисар Димитров.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com