От средата на следващата година може да има фабрика за изкуствен интелект в България. Такава няма в цяла Европа. Проектът, който София Тех Парк спечели, поставя страната ни на европейската карта и верифицира, че в България може да има нещо подобно.
Това заяви Доброслав Димитров от БРАИТ по Нова тв.
Фабриката за изкуствен интелект ще е в същата сграда, в която се намира мощният компютър. Това ще е отделна машина, която ще работи заедно с него, допълни той.
В САЩ се изграждат мега комплекси, които се наричан гига фабрики, защото използват един гигават електричество, колкото един блок на АЕЦ "Козлодуй". България трябва да придобие амбицията за такава гига фабрика за изкуствен интелект. Страната ни има всичко необходимо, предимството е, че още преди 1989 г. сме изградили електропреносна мрежа за много по-енергоемка индустрия, каквато в момента нямаме и имаме страшно много капацитет в електропреносната мрежа. Имаме ресурс за това и ключето е който може бързо да реагира и позиционира, а ние можем, обясни Димитров.
Индустриалните революции електрифицираха всичко, после го цифровизираха, сега сме на етал умифициране на всичко около нас, образно казано. Всеки, който носи умен часовник, умните телефони - това трябва да бъде смятано някъде. Всяка физическа фабрика ще има до себе си и фабрика за изкуствен интелект, която да изчислява нещата, които ще се правят - да прави модели, да обучава. Като един умен агент, който да е личен асистент, обясни Димитров.
Тази гига фабрика ще може да работи по различни проекти за различни индустрии. Това е мозък, допълни той.
Една гига фабрика е комплекс от няколко квадратни километра строителство, само директната инвестиция би била в рамките на милиарди, това означава десетки хиляди работни места. Тя е толкова голяма физически заради всички агрегати, които са необходими - става дума за стотици хиляди машини, които трябва да бъдат свързани. И средствата ще са от инвеститор, а не от България, обясни Димитров. Става дума за много голям проект, който води след себе си много ползи. 5-6 са компаниите в света, които могат да го направят. И това поставя България в краткия списък на държави, които могат да имат. Сега има в Китай и САЩ. Франция също планира да направи такава, но в Европа все още няма.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com