Една рокада на военния връх прикова очите на целия свят към Украйна. Президентът Володимир Зеленски изпълни заканата си и уволни главнокомандващия армията генерал Валерий Залужни, въпреки че е смятан от много украинци за национален герой. Мястото му зае генерал-полковник Александър Сирски, определен от Зеленски като "най-опитния украински командир".
Изборът на Сирски не е изненадващ, тъй като след Залужни най-високопоставените военни лидери в Украйна са именно командирът на сухопътните сили и ген. Кирило Буданов - ръководител на агенцията за военно разузнаване.
"Искам визията за войната да бъде единна сред нашите войници в Работино или Авдиевка, както и в Генералния щаб и в щаба", каза Зеленски, припомняйки че Сирски е командвал успешната защита на Киев в началото на войната и след това и успешното настъпление през есента на 2022 г. в района на Харков.
"Благодарен съм на генерал Залужни за две години отбрана... Днес говорихме открито за това, което изисква промени в армията", каза Зеленски, който на изпроводяк се срещна със Залужни. "Предложих генерал Залужни да продължи да бъде в екипа на украинската държава. Ще съм му благодарен за съгласието", каза президентът, но не уточни дали го е получил.
От десетина дни Зеленски говори за широко преразглеждане на военното и цивилното ръководство на страната, за да се извърши „рестарт“ на отбранителните усилия срещу Русия. Стратегическото интервю за италианската телевизия Раи, което президентът даде, подсказва, че Киев търси нова стратегия, за да се преодолее несигурността, свързана от една страна с явно изчерпаните украински сили в отбрана, а от друга с това дали САЩ ще осигури така необходимата военна и финансова помощ.
Ново начало
Ходът с отстраняването на Залужни, който влезе в конфронтация със Зеленски заради военната стратегия и други въпроси, идва след контраофанзивата миналата година, при която Украйна успя да си върне само малка част от окупираните от Русия нейни територии. Източник, близък до канцеларията на президента, твърди, че двамата имат разногласия, включително дали да бъде проведена нова кампания за военна мобилизация. Володимир Зеленски по-конкретно е против искането на вече бившия командващ въоръжените сили под знамената да бъдат събрани още половин милион души. Но не го казва открито…
„Необходимо е нулиране, ново начало“, бяха думите на Зеленски пред италианската медия. Имам нещо сериозно предвид, което не е свързано с един конкретен човек, а с посоката на ръководене на страната, заяви държавният глава, който очевидно е планирал да подмени и други членове от управлението на държавата.
Впрочем търканията между армейското и цивилното управление представляват най-сериозния разкол в ръководството на Украйна от началото на войната преди две години. Разногласията, които се натрупваха от месеци, изглежда достигнаха точка на кипене миналата седмица, когато Зеленски извика ген. Залужни на среща, за да му каже, че е уволнен, само за да се оттегли поне временно.
Напрежението в Киев се засилва от перспективата за нов законопроект за мобилизация, който може да доведе до набиране на до половин милион войници. Проектът, който се обсъжда в украинския парламент, може да се окаже политически непопулярен сред най-малкото психически изтощеното от войната население на държавата.
На фона на спекулациите за бъдещето му, единственият публичен коментар на ген. Валерий Залужни през последните дни бе загадъчно послание във Фейсбук до негов заместник – ген. Серхий Шаптала, в което той си спомня за сътрудничеството през двете години война. „Можем да сме сигурни, че никога няма да изпитаме срам“, пише Залужни.
Знаците от Киев
Ако оставим настрана ген. Залужни, плановете за пренареждане на цивилното правителство означават прекъсване на почти две години приемственост във военновременната администрация на Зеленски, тъй като той държеше на местата им предимно министри, които са служили преди пълномащабното нахлуване на Русия. Преди това неговото правителство бе с непрекъснато менящи се министри и други официални лица.
Сега, когато американската помощ е спряна, политическите анализатори предполагат, че Зеленски може да повиши посланика на Украйна в САЩ Оксана Маркарова, за която се смята, че е подкрепяна от администрацията на Джо Байдън, като я изтегли на висока позиция в Киев. Правителството на САЩ настоява за цялостни промени, за да засили антикорупционните предпазни мерки върху милиардите долари финансова и военна помощ, която Украйна получава по време на войната, пише „Ню Йорк таймс“.
В началото на тази седмица министърът по въпросите на ветераните Юлия Лапутина подаде оставка пред парламента без никакво обяснение. Не е ясно дали оставката е свързана с „нулирането“, прокламирано от Зеленски, а самият той пък обяви, че обмисля какво да прави с оставката на Лапутина.
Кръв и недоверие
Плановете на Зеленски за промени по върха идват след месеци на кървави, безрезултатни битки, които се отразиха върху настроението на нацията и понижиха рейтинга на неговата популярност. Проучване на Киевския международен институт по социология през декември показа, че 62% от украинците вярват на Зеленски, което е спад от 84-те процента доверие, които той имаше по-рано през войната.
На бойното поле украинските сили са в може би най-слабата си точка от лятото на 2022 г. насам. С липса на боеприпаси и личен състав, те се борят да удържат подновените руски офанзиви по целия фронт, като епицентърът на боевете е около опустошения град Авдиевка в източната Донецка област.
Руски войници, използвайки гъста облачна покривка, за да избегнат откриването от украински дронове за наблюдение, успяха да проникнат в северните покрайнини на града през последните дни, докладват украински части в района. Те все повече заплашват жизненоважна линия за доставки и контрола на Украйна над града. Падането на Авдиевка ще представлява най-значимата победа на руските сили, откакто те превзеха Бахмут през май 2023 г., и ще отвори нови линии за нападение в опитите на Кремъл да завземе целия регион на Източен Донбас. Това също може да освободи ресурси за друг руски тласък, който ще се проведе на няколкостотин мили на север, в района на Харков.
Москва е събрала повече от 40 000 войници и стотици танкове и бронирани превозни средства близо до Купянск. Това е само част от силите, които според украински военни командири Русия е готова да хвърли в опит да си върне територията на и около Харков, която руските сили загубиха при украинска офанзива преди повече от година.
Украинската отбрана е възпрепятствана от спирането на жизненоважна американска военна помощ, като републиканските депутати в Камарата на представителите блокираха многократните усилия за осигуряване на ново финансиране. Липсата на помощ не само доведе до критичен недостиг на артилерия и други оръжия, но направи планирането за бъдещето изключително трудно.
Пробив на бойното поле, пробив в политиката
В същото време Украйна търси стратегия за излизане от задънената улица в окопните боеве, за да не бъде притисната в преговори за споразумение при неизгодни условия, казва военният изследовател от Киев Михайло Самус. Той твърди, че следващата една година може да донесе последния шанс на Украйна да промени инерцията на войната.
Дори преди безизходицата във Вашингтон новоотпуснатата помощ за Украйна е намаляла с почти 90% между август и октомври 2023 г. в сравнение със същия период на 2022 г., става ясно от данни на Института за световна икономика в германския град Кил, който следи ситуацията.
Републиканците и демократите в Сената на САЩ представиха преди дни законопроект на стойност 118,3 млрд. долара, който обвързва 60 млрд. долара помощ за сигурността на Украйна с отделна помощ за Израел, както и реформи за сигурността на границите на САЩ. Но председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън бе категоричен, че законопроектът е мъртвороден що се отнася до контролираната от републиканците долна камара на Конгреса.
Президентът Джо Байдън призова законодателите да приемат пакета от финансови помощи, като посочи, че „ако не спрем апетита на Путин за власт и контрол в Украйна, той ще излезе отвъд Украйна и цената за Америка ще нарасне“.
Противоречието Залужни
Володимир Зеленски е разочарован от ген. Валерий Залужни и това му усещане нарасна през последната година, тъй като боевете затънаха в кървава, статична окопна война. Въпреки това Зеленски действа предпазливо. Смяната на главнокомандващия ВСУ на фона на руска офанзива по протежение на почти целия източен фронт носи рискове, тъй като Залужни е добре приеман от войници и младши офицери. Отстраняването му е най-значимата промяна във военното ръководство след инвазията на Москва.
Уволнението на генерала може също така да подхрани опасенията относно нестабилността в ръководството в Киев по време на войната и може да бъде използвано от руските пропагандисти, за да се опитат да дискредитират самия Зеленски.
Зеленски може да се опитва да заглуши потенциалната обратна реакция срещу уволнението на ген. Залужни, коментират анализатори.
„Когато говорим за това, имам предвид смяна на серия от лидери в държавата, а не само в един сектор, като военния“, каза Зеленски в цитираното вече интервю за Раи, запитан за плановете да смени Залужни. „Ако искаме да спечелим, всички трябва да вървим в една посока, убедени в победата“, категоричен бе Зеленски.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com