Уолстрийт джърнъл бие тревога! Ето защо Русия няма да спре войната в Украйна

Дори примирието може да е икономически риск за страната

Уолстрийт джърнъл бие тревога! Ето защо Русия няма да спре войната в Украйна | StandartNews.com

Източник: ТАСС, архив

Нова заплаха се задава за насочената към война руска икономика - спиране на бойните действия, пише в анализ на "Уолстрийт джърнъл", цитиран от Инвестор.бг. Изданието посочва, че в годините на войната в Украйна Москва инвестира огромни суми във военната индустрия и усилията се насочиха към производството на оръжия, боеприпаси и дронове.

Компании, свързани с военната индустрия, изкупуват "цивилни"  заводи, за да произвеждат военни стоки - един от примерите за това е покупката на две фабрики на Gloria Jeans, в които вече се произвеждат военни униформи. Компаниите за сглобяване на дронове се настаняват в места, които преди са свързани с развитието на информационни технологии и инженерни иновации.

Военната индустрия изтегля работната сила и дори и водещи компании, включително и в петролния сектор, не могат да намерят служители. Връщането на войниците от бойното поле ще увеличи трудовата сила, но в повечето случаи това са нискообразовани, идващи от бедни региони руснаци, както и голям брой бивши затворници, получили помилване дори и след тежки престъпления, заради участието си във войната.

Икономиката на войната

На този фон примирието може да е икономически риск за страната, ако приемем, че то ще спре и активността във военната индустрия, защото икономиката се трансформира и войната създава растежа, новите работни места и ръста на заплатите, което стимулира вътрешното потребление.

Според оценки на икономисти към 40% от икономическия растеж, който Русия записа през миналата година, се дължи на дейности, свързани с войната. В някои от най-бедните региони на страната бонусите, които се изплащат на доброволците, са значителни и увеличават потреблението.

Според Мария Шагина от Международния институт за стратегически изследвания, базиран в Берлин, извън военната индустрия Русия е в сериозна криза на спад на технологичното развитие (включително и заради санкциите), загуба на научен потенциал след бягството на хиляди младежи, заплашени от мобилизация в края на 2022 година и като цяло се намира в икономическа стагнация без яснота какъв би бил източникът на икономическия растеж.

Именно войната и приходите от продажба на петрол правят руската икономика устойчива на санкциите на Запада.

В същото време, макар и публично неглижирани от властите, се появяват и някои сигнали за криза - данните на газовата индустрия например сочат свиване на добива през зимата на 2025 година и това се дължи не само за загубата на европейските пазари, но и на намаляване на потреблението в енергийноинтензивните сектори  - производството на строители продукти, например.

Заради високия лихвен процент, който определи централната банка в опит да сложи спирачка на инфлацията, е ограничено ипотечното кредитиране, а това води до зараждане на криза в строителството.

Според Янис Клюге, експерт от Института за международни отношения и сигурност, това означава, че за да запази икономиката си, Русия ще трябва да продължи да залага на военната индустрия, допълва още "Уолстрийт джърнъл". Това всъщност е доста вероятен сценарий - така ще бъдат запълнен арсенала, използван в Украйна. По този начин мирът действително ще бъде шок, но управляем, за руската икономика.

Запазването на нивото на военните разходи във време на мир няма да е много лесно - в момента в руския бюджет са заложени към 13,5 трилиона рубли (към 160 млрд. долара) за войната в Украйна. Това са 6% от брутния вътрешен продукт на страната и 40% от всички разходи, надхвърляйки парите за социално и здравно осигуряване и образование. Намаляването на разходите за войната обаче крие риск от рецесия за руската икономика.

Според редица наблюдатели международните компании ще се върнат в Русия и ще подкрепят развитието на икономиката, но икономистите отбелязват, че това ще стане много бавно, дори и след подписването на мирен договор. Все още работата в Русия крие геополитически и репутационен риск за бизнеса и войната едва ли е премахнала бюрокрацията, липсата на правна защита, корупцията и други дългогодишни проблеми.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
хаве пее тащасни
преди 1 ден

РУССИЯ и винаг гутова за уйно! още от 16 век!! и никой неможе да я победи! найш А?

Откажи