Унгария се оттегля от Международния наказателен съд (МНС). Това реши парламентът на страната, след като беше събрана необходимата подкрепа от повече от 2/3 от членовете му.
Оттеглянето от МНС ще направи Унгария единствената страна в Европейския съюз, която не е член на трибунала, създаден през 2002 г. за преследване на международни престъпления и престъпления срещу човечеството
Унгарският премиер Виктор Орбан обяви оттеглянето на страната си от МНС по-рано този месец, като обвини съда, че се е превърнал в "политическа институция".
Правителството на Орбан обяви напускането малко след като израелският лидер Бенямин Нетаняху, издирван по силата на заповед за арест на МНС, пристигна в Унгария за четиридневно държавно посещение.
Като член-учредител на Международния наказателен съд, Унгария теоретично бе задължена да арестува и предаде всеки, за когото има заповед за арест от съда. Орбан обаче даде ясно да се разбере, когато отправи поканата си към Нетаняху, че Унгария няма да спази решението.
Унгарският премиер покани израелския лидер да посети Унгария ден, след като МНС издаде заповедта си за арест спрямо Нетаняху заради обвинения във военни престъпления в Газа, където Израел започна офанзива след атаката на бойци на "Хамас" на 7 октомври 2023 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com