Тръмп или Харис? Америка пред съдбоносен избор

Битката на платформите: “Нов път напред” срещу “План 47”

Тръмп или Харис? Америка пред съдбоносен избор | StandartNews.com

И двамата кандидати за президент закриха кампанията си на емблематични места

На 5 ноември в Съединените щати се провеждат избори за президент, които ще решат съдбата не само на държавата, но и на света, до голяма степен доминиран от Вашингтон. Гласуването вече започна, по пощата и по силата на други права, които американските избиратели имат, но най-важното за този вот е, че двамата водещи кандидати за поста - Доналд Тръмп и Камала Харис - са с изравнени възможности, а победителят ще се реши буквално в последния момент.

  • Какво очаква американският избирател?

В тази поредна надпревара за Белия дом икономиката е основното, което вълнува гласоподавателите в САЩ. Според изследователския център "Пю" другите две големи теми, важни за избирателите, са имиграцията и абортите.

Социологическите проучвания показват, че за 81% от американците, или за 8 от 10 души, икономическите въпроси са най-важни. Интересното е, че около 70% от хората посочват допълнително поне пет теми, по които се интересуват от позициите на двамата кандидати. Темите за двата лагера обаче са различни.

За избирателите на Харис с особена тежест са въпросите, свързани със здравното осигуряване, назначенията във Върховния съд на САЩ и едва тогава икономиката. За привържениците на Тръмп - на първо място се нарежда икономиката, следвана от миграцията, и на трето място престъпността.

Намаляването на цените на храните и разходите за жилища за работещите семейства - това обяви за свой приоритет от ден първи от евентуалния си мандат Камала Харис. Тя обеща помощ за онези, които си купуват дом за първи път, с конкретно предложение - 25 000 долара първоначална вноска. Предлага и стимули за строителния бизнес и имотния пазар. Плановете й включват и данъчни облекчения за нови малки бизнеси, както и за хора с ниски доходи. Почти от самото начало тя вкара в употреба понятието "икономика на възможностите".

Доналд Тръмп от своя страна обещава да сложи край на инфлацията и да направи "Америка достъпна отново", т.е. стоките и услугите да бъдат достъпни за американците. Сред предложенията на републиканския кандидат са и по-ниски лихви. За да се справи с жилищния проблем в страната, Тръмп предлага депортирането на нелегални имигранти. Програмата му залага и на "най-голямото намаляване на данъци" в историята на страната, както и на драстично увеличение на вносните мита.

  • Чувствителният проблем с имиграцията

Фундаментално различен е подходът на двата лагера спрямо проблемите с имиграцията в САЩ. Демократите приветстват всеки чужденец и държат правата му в "страната на неограничените възможности" да бъдат гарантирани, включително и на тези, които няма документи. 

Републиканците виждат имиграцията като критична заплаха и твърдят, че колкото по-малко са мигрантите, толкова по-сигурна държава ще бъде САЩ. Настояват за много по-строги наказания за незаконно влизане в страната и просрочени визи.

Имиграцията беше основна част от задълженията на Камала Харис по време на мандата й на вицепрезидент. Задачата й беше да са справи с първопричината за наплива по южната граница на САЩ. Като един от вариантите за това беше набирането на средства, с които да се инвестира в икономиката на регионално ниво, за да се задържат местните жители по родните им места. 

И въпреки че в сравнение с 2023 г. мигрантският поток по границата с Мексико е значително намалял, работата на Харис не получи висока оценка. Може би затова сега позицията й е доста по-твърда. Тя акцентира върху факта, че като главен прокурор на Калифорния се е справила добре с трафика на хора.

По време на предишната си кампания, а и сега Доналд Тръмп превърна имиграцията и охраната на границата в централен въпрос. Обеща, че ще построи стена по сухопътната граница с Мексико. Дължината й ще е 3145 км. Закани се, че Мексико ще плати за стената. Към момента са построени около 2% от съоръжението. А от южната съседка не са дали нито цент за него. 

о-рано тази година, благодарение на натиска на Тръмп, републиканците отхвърлиха сериозна двупартийна сделка, чиято основна цел беше да намали мигрантския поток. Сега кандидатът на републиканците обещава най-голямата в историята на САЩ масова депортация на нелегални мигранти.

  • Абортите и битката за правата на жените

В това направление разбиранията на двете партии, съответно и на кандидатите им, са коренно различни. Думата "аборт" се среща само на едно място в платформата на Републиканската партия - документ, който се обновява и одобрява на всеки 4 години, по време на Националната конвенция на партията. 

Сред 28-те страници има един абзац, който гласи, че републиканците се противопоставят на "късен аборт", обещават подкрепа за майките и за политиките, свързани с предродилната грижа, с контрола на раждаемостта и асистираната репродукция. За сравнение, в платформата на демократите има цял раздел, наречен "Репродуктивна свобода", в който се застъпва тезата, че абортът е грижа за здравето и неотменна част от правата на жените. Според социологически данни жените под 45 години ще решат изхода на вота в част от колебаещите се щати. 

Камала Харис превърна абортите в основна тема в кампанията си. Тя обещава един от първите закони, които ще подпише като президент, да бъде свързан с гарантирането на репродуктивните права в цялата страна.

Доста по-сложна е позицията на Тръмп по отношение на абортите. 

 

Заради тримата върховни съдии, избрани по време на президентския мандат милиардера, беше отхвърлено конституционното право на аборт за цялата страна и решението беше оставено в ръцете на щатските власти. През септември обаче кандидатът на Републиканската партия каза, че няма да подпише федерална забрана на абортите. 

"Нов път напред" (New Way Forward) е името на платформата на Камала Харис. Включва 4 основни елемента - икономика на възможностите и по-ниски цени за семействата; защита на основни свободи; сигурност и справедливост за всички; сигурни, безопасни и проспериращи Съединени щати. Във всяка част подробно са изложени предложенията в отделните области.

"План 47" пък се казва програмата на Доналд Тръмп. В нея са описани политиките, по които той ще работи, ако стане 47-я президент на САЩ. Прави впечатление, че повечето от тях предполагат възможност за заобикаляне на Конгреса и налагане чрез декрети на държавния глава. Освен това са посочени 20 основни обещания на Тръмп за това как ще направи Америка отново велика. Първите три - затваряне на границата и прекратяване на "мигрантската инвазия", най-голямата депортация в историята на САЩ, край на инфлацията.

  • Светът в окото на изборите

САЩ ще продължи да подкрепя Украйна, никога няма да изостави Израел, но ще настоява за прекратяване на огъня в Близкия изток и да се спре страданието на цивилното палестинско население. Такава е позицията на Камала Харис. 

Ако Доналд Тръмп влезе в Белия дом, той обещава да "прекрати войната в Украйна за 24 часа". Убеден е, че ако той беше сега начело на САЩ, война в Близкия изток нямаше да има. Двамата кандидати са с напълно различни външнополитически възгледи. 

Харис изповядва ценностите и идеалите на Демократическата партия, но им придава по-съвременно звучене. В международен план тя подкрепя идеята за силни съюзи. Като вицепрезидент Камала Харис се е срещала със 150 световни лидери и е посетила 21 държави. Тя представляваше тази година САЩ на Мюнхенската конференция за сигурност, където подкрепи НАТО и остро осъди руската инвазия в Украйна.

За Тръмп "Америка е на първо място", което от някои симпатизанти на кандидата на Републиканската партия се разкодира като "Америка единствено". Докато беше президент Доналд Тръмп го показа нееднократно, включително и в отношенията с традиционните съюзници на САЩ.

  • Кризата в Близкия изток 

Решаването на кризата в Близкия изток най-вероятно ще бъде сред първите дела на бъдещия президент на САЩ. Но какви решения ще вземе новият държавен глава засега не е ясно. Камала Харис и Доналд Тръмп са единодушни, че войната между Израел и "Хамас" трябва да приключи.

Двамата обаче имат напълно различна стратегия как това да се случи. Харис е за продължаване политиката на сегашния президент Джо Байдън, която предвижда прекратяване на огъня, освобождаване на всички заложници, изтегляне на Израел от ивицата Газа и очертаването на "ясен път" за обявяването на независима палестинска държава.

Едно от големите външнополитически постижения на Доналд Тръмп като президент бяха сключените Аврамови споразумения, с които Израел подобри отношенията си с някои арабски държави. За разлика от Джо Байдън, докато Тръмп беше в Белия дом не подкрепяше активно идеята за създаване на палестинска държава. По време на неговото управление посолството на САЩ беше преместено от Тел Авив в Йерусалим.

Независимо, че не го е заявявал открито, Тръмп даде да се разбере, че няма да се противопостави на израелска военна победа в Газа и на създаването на израелското управление в ивицата Газа.

  • Съдбата на режима в Иран

По време на първия си мандат като президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от ключовото ядрено споразумение с Иран, което беше подписано от администрацията на Барак Обама през 2015 година. Смяташе се, че споразумението ограничава ядрената програма на Техеран, но не и според Тръмп. Тогава той заяви, че "усилията не са стигнали твърде далеч в спирането на друго злонамерено поведение на Иран, като подкрепата за "Хизбула" в Ливан".

След като САЩ се оттеглиха от сделката Иран, започна да обогатява уран. Това продължи и след като Джо Байдън встъпи в длъжност и всякакви негови усилията да съживи сделката се провалиха. Вече се предполага, че Иран е на крачка от възможността да произведе ядрено оръжие. Политиката на Тръмп за "максимален натиск" върху Иран, която включва и многобройни икономически санкции, не успя да промени модела на подкрепа на ислямската република към екстремистките групи, а репресиите в Иран, особено срещу жените и дисидентите, нараснаха.

Не се очаква нито управлението на Камала Харис, нито на Доналд Тръмп да променят положението в Иран. Политическо разместване в Техеран може да се очаква единствено, ако се стигне до мащабна война в региона. А тя може би е само на една крачка заради размяната на атаки между Израел и Иран.

  • Подкрепата за Украйна

Войната в Украйна вероятно би се повлияла най-много от резултатите от изборите в САЩ. Двамата кандидати имат напълно различна позиция за конфликта. Докато Харис многократно е обещавала подкрепа на украинския президент Володимир Зеленски, Доналд Тръмп отказа по време на единствения президентски дебат на 10 септември да каже дали изобщо иска Украйна да спечели. 

По време на телевизионния диспут републиканецът заяви, без да дава подробности, че бързо ще сложи край на конфликта. В Украйна това беше изтълкувано, че ако Тръмп стане президент, най-вероятно ще се опита чрез намаляване на оръжейните доставки, да принуди Киев да се съгласи на споразумение благоприятно за Москва.

В дебата Камала Харис заяви, че ако Тръмп беше президент, когато Русия нахлу в Украйна, "Путин щеше да седи в Киев в момента". Жегна Тръмп като каза, че афинитетът му към силните мъже всъщност е проява на слабост.

На конгреса на Демократическата партия Камала Харис отново увери, че САЩ ще продължи да подкрепя Украйна колкото е необходимо. Тогава американският вицепрезидент разкри, че пет дни преди Русия да нахлуе на украинска територия е предупредила украинския президент Володимир Зеленски за готвената атака. Харис заяви още, че след избухването на войната се е включила в мобилизирането на световната подкрепа за Киев.

С наближаването на изборите Тръмп продължава да описва отношенията си с руския президент като добри. На предизборен митинг в Северна Каролина в края на септември той дори отправи остри критики към Зеленски, че не склонява на примирие.

"Продължаваме да даваме милиарди долари на човек, който отказва да сключи споразумение. След толкова много загинали всяко споразумение, дори най-лошото, би било по-добро от това, което имаме сега. Говорим за страна, която е заличена, невъзможно е да бъде възстановена. Ще са нужни стотици години, за да бъде възстановена. Дори и целият свят да се обедини, пак няма да се намерят достатъчно пари, за да бъде възстановена", предупреждава Тръмп за Украйна.

Страховете на Европа

От основно значение е въпросът какво ще се случи с големите съюзи след президентските избори в САЩ. За Европа и за Европейския съюз Камала Харис е непознат играч. За нея се знае само от ролята й на вицепрезидент, която е доста ограничена що се отнася до външната политика. И независимо, че е представлявала САЩ на някои световни форуми, досега тя не е била в позицията да взема решения. Успокояващото за Европа е може би това, че Харис подкрепя големите съюзи.

За разлика от нея, опонентът й Доналд Тръмп многократно е хвърлял упреци срещу дейността на НАТО и ЕС. Съюзниците от Алианса се опасяват, че втори мандат на Тръмп ще доведе до напускането на САЩ. Неясно е и какви стъпки ще предприеме Тръмп спрямо ООН. Докато беше президент той многократно подложи на критики световната организация.

Европейските лидери също са притеснени. По време на предизборния дебат Тръмп даде за пример унгарския премиер Виктор Орбан: "Виктор Орбан е един от най-уважаваните хора. Наричат го силен човек. Той е твърд и умен министър-председател. Целият свят гори, а преди три години не беше така. Защо се случва това? Орбан го обясни - защото имате нужда от Тръмп отново като президент."

  • Студено-гореща война с Китай

Независимо какво ще се случи на президентските избори в САЩ е ясно, че надпреварата между Вашингтон и Пекин ще продължи. И Тръмп, и Харис заеха твърда позиция спрямо Китай. Двамата кандидати обвиняват Пекин в кражба на интелектуална собственост и несправедливо субсидиране на технологиите и производството, които поставят американския бизнес в неравностойно положение.

През 2018 г., като президент на САЩ Тръмп започна търговска война с Китай, като наложи мита върху китайския внос на стойност стотици милиарди долари. В същото време обаче Тръмп похвали китайския президент Си Цзинпин, като го определи като "брилянтен" и силен, изтъквайки, че управлява Китай "с железен юмрук".

Ако бъде избрана за президент, от Харис до голяма степен се очаква да поддържа подхода на Байдън по отношение на търговските ограничения спрямо Китай. Байдън запази митата на Тръмп и повиши някои тази година, включително 100% за електрически превозни средства и 50% за слънчеви панели. 

Освен това се очаква Харис да засили дипломатическите връзки в Азиатско-тихоокеанския регион, за да се бори с нарастващото китайско влияние там. Харис е и за запазване на статуквото на Тайван - територия, която Китай смята обаче за своя.

По-трудно предвидими са ходовете на Тръмп по отношение на Тайван. По време на неговото управление САЩ увеличи продажбите на оръжия и сътрудничеството в областта на сигурността с островната страна. Тръмп обаче заяви, че Тайван трябва да плати на САЩ за военна защита.

  • Напрежението се усилва

Дни преди решаващите избори за Америка и за света, напрежението се усилва, а последните социологически проучвания дават само половин процент разликата между двамата кандидати за Белия дом.

За заключителния си митинг Камала Харис избра символично място във Вашингтон, където събра десетки хиляди свои привърженици. Тя говори от същото място, откъдето Доналд Тръмп се обърна към своите поддръжници на 6-ти януари 2021 г., преди те да щурмуват Капитолия. 

Тръмп пък избра едно от най-емблематичните места в света за края на кампанията си. Легендарната зала в Манхатън " Медисън Скуеър Гардън" се превърна в море от шапки с надписи MAGA, а ценърът на Ню Йорк беше отцепен.

Докато коментарите от митингите заглъхваха, Америка започна трускава подготовка за 5 ноември. В много от щатите вече са взети допълнителни мерки за сигурност около изборните секции. Дори прозорците на някои избирателни служби са сменени с бронирани стъкла.

От избирателните комисии пък се изразиха множество притеснения от реакции при малки разлики в резултатите, както и от последващи оспорвания на бюлетини.

"Загрижена съм и се надявам, че страната ни ще приеме резултата от тези избори, какъвто и да е той, по мирен и обединен начин", коментира Янис Уинфрей, член на избирателната комисия.

Предстои да видим дали надеждите й ще се оправдаят.

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай