Република Сръбска прие промени в проектоконституцията на Република Сръбска и Закона за защита на конституционния ред на страната. За проектоконституцията гласуваха 50 депутати, а против бяха осем, предаде Срна.
Проектът за конституцията на Република Сръбска ще бъде подложен на обществено обсъждане за период от 30 дни. В проекта на новата конституция се посочва, че Република Сръбска има право на самоопределение и може да се присъединява към държавни общности с федерална или конфедеративна структура със съседни и други държави или групи от държави.
Новата конституция предвижда въвеждането на армията на Република Сръбска, премахването на Съвета на народите на Република Сръбска и вицепрезидента. Предвижда се също така Баня Лука да бъде столица на Република Сръбска, а Източно Сараево със седалище в Пале да получи статут на столица. Проектът на новата конституция определя, че Конституционният съд на Република Сръбска решава прилагането на законите и актовете на властите на БиХ на територията на Република Сръбска.
Основните разпоредби определят Република Сръбска като суверенна, единна и неделима конституционна единица, потвърдена от волята на народа и Общото рамково споразумение за мир в БиХ, като международен договор, както и от Конституцията на БиХ. Република Сръбска се определя като държава на сръбския народ и всички народи и граждани, които живеят в нея. Народното събрание и правителството на Република Сръбска могат да спрат прилагането на всеки акт, мярка или дейност на органи и институции на ниво БиХ, които нямат основание в Конституцията на БиХ.
Закони, които не са под изключителната юрисдикция на Босна и Херцеговина или които не произтичат от споразумение на ентитет, не произвеждат правно действие в Република Сръбска, посочва Срна, цитирана от Би Ти Ви.
Предвижда се законите, приети от Парламентарната асамблея на Босна и Херцеговина, да се прилагат на територията на Република Сръбска само след като бъдат потвърдени от Народното събрание на Република Сръбска.
Законът за защита на конституционния ред на Република Сръбска, предложен от президента на Република Сръбска, ефективно защитава конституционния ред и също така предвижда създаването на специална прокуратура и специален съд на Република Сръбска.
Във връзка с този закон беше прието и изменение от парламентарната група на СНСД, според което законът създава Служба за защита на конституционния ред на Република Сръбска със седалище в Баня Лука.
Службата за защита на конституционния ред на Република Сръбска, се посочва в изменението, отговаря за изпълнението на задачи, свързани със: събиране на данни и предотвратяване на дейности, насочени към подкопаване или унищожаване на конституционния ред и сигурност на Република Сръбска, проучване, събиране, обработка и анализ на данни и знания от значение за сигурността на Република Сръбска и информиране на компетентните републикански органи и институции за тези данни, както и други задачи, определени от закона.
По предложение на председателя на Народното събрание на Република Сръбска Ненад Стевандич беше прието заключение, с което се приема искането за арбитраж при спорове.
Босна и Херцеговина винаги е била кръстопът на различни култури и империи. След Първата световна война БиХ става част от Кралство на сърби, хървати и словенци (по-късно Югославия). След Втората световна война тя става една от шестте републики на социалистическа Югославия, където има относителен мир и икономически напредък.
През 1992 г., след разпадането на Югославия, БиХ обявява независимост, но избухва кървава война между бошняци (мюсюлмани), сърби и хървати. Войната приключва през 1995 г. с Дейтънското споразумение, което създава днешната структура на държавата – две основни части: Федерация Босна и Херцеговина и Република Сръбска.
Югославските войни, понякога наричани обобщено Югославска война, представляват поредица от военни конфликти, които се разиграват в периода 1991-2001 г. на територията на бивша Югославия. Те са пряко свързани с разпадането на федерацията и довеждат до преразпределение на територии, население и ресурси между нейните бивши съставни републики. В крайна сметка, тези събития водят до окончателното изчезване на Югославия от политическата карта и създаването на съюза Сърбия и Черна гора.
До началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г., югославските войни се считат за най-мащабния военен конфликт в Европа след Втората световна война, довел до значителни промени в политическата карта на Балканите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com