Комунистическата империя продължава да е в главите на управляващите в Кремъл.
Русия си търси всички задгранични имоти, дори тези от времето на Руската империя и СССР. Това стана ясно от указ, подписан от президента Владимир Путин. Страната ще отпусне средства за издирване, регистриране и правна защита на имотите в чужди страни, съобщава руската информационна агенция ТАСС.
За целта ще бъде отпусната субсидия на Предприятието за управление на собствеността в чужбина. Такава субсидия е отпусната за пръв път в Русия през 2015 г., но е спряна 6 години по-късно.
С друг указ на държавния глава се отпуска субсидия на предприятието за възстановяване на разходите за поддръжка и експлоатация на федерални руски недвижими имоти в чужбина, допълва 24 часа.
У нас също има такива имоти. Сред тях е т.нар. руска църква „Свети Николай Мирликийски", за която без основание Кремъл предявява някакви претенции.
Скандалът гръмна, след като предстоятелят на храма и още един свещеник бяха уличени като руски шпиони от службите у нас и бяха изгонени от България. Руският посланик Елеонора Метрофанова си позволи без право да заключи църквата, което породи протести на миряни.
Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски настоятелно поиска незабавно отваряне на църквата и сезира прокуратурата. Проверката на държавното обвинение установи, че собствеността на храма е българска.
В началото на ноември стана ясно, че "битката" за Руската църква ще се води в съда. При проверка на прокуратурата са открити важни документи, от които изобщо не може да се направи извод, че храмът и земята под него са руски, каквито претенции има посолството.
С нотариален акт от 23 юли 1997 г. то се признава за собственик на църквата и земята въз основа на дарение от Руското царско дипломатическо агентство. Въпросният крепостен акт е издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на "едно празно градско място в София" от Софийското градско общинско управление на дипломатическото агентство в България. В него е казано, че имотът се подарява за построяване на църква.
Останалите документи по нотариалното дело са унищожени според информацията от Агенцията по вписванията. Няма доказателства обаче, че посолството се явява правоприемник на дипломатическото агентство на Руската империя. Така става ясно, че собствеността е българска. Последната дума ще е на съда.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com