В светлината на предстоящите предсрочни президентски избори в Азербайджан, които ще се проведат следващата седмица на 7 февруари, рейтингът на настоящия президент Илхам Алиев остава най-висок. През септември 2023 г. Азербайджан успя напълно да премахне незаконния сепаратистки режим в Карабахския си регион и така отбеляза края на продължилия три десетилетия период на териториална окупация. Страната възвърна своя суверенитет над международно признатите си територии и постигна ключова национална цел - прекратяването на 30-годишния конфликт. В следвоенния период Азербайджан е посветен да постигне мир, регионално сътрудничество и възстановяване на опустошените си територии след дългата им окупация.
Един от първостепенните приоритети за Азербайджан в този период е успешният напредък на арменско-азербайджанския мирен процес, който необходимо условие за откриването на нова ера в двустранните отношения между двата народа, и който в крайна сметка ще допринесе за безопасността и просперитета на
Южнокавказкия регион. Президентът Алиев изрази огромното желание на Азербайджан за сключване на мирен договор, нормализиране на отношенията и възобновяването на регионалните транспортни връзки.
Друг неотложен приоритет за Азербайджан е съживяването на освободените територии, за да могат да се завърнат стотици хиляди вътрешно разселени азержайджанци. По време на продължителната си окупация тези райони бяха подложени на опустошителен урбицид и културцид. След края на Втората карабахска война през 2020 г. правителството на Азербайджан е инвестирало 7 милиарда щастки долара за възстановяването на тези региони и е постигнало забележителен напредък в тази посока, въпреки значителното замърсяване с мини.
През следващите години Азербайджан ще се стреми към по-нататъшно укрепване на лидерската си роля в справянето с глобалните предизвикателства, като използва вече заявения си капацитет. Трябва да се отбележи, че по време на пандемията от COVID-19 Азербайджан, като председател на Движението на необвързаните, изигра централна роля в обединяването на международните усилия. Това включваше ръководни инициативи като създаване на база данни за основните нужди на по-бедните нации, застъпничество за резолюциите на ООН за справедлив достъп до ваксини и обявяването на два глобални призива за подкрепа на постпандемичното възстановяване на Африка и малките островни развиващи се държави, които получиха значителна помощ от чрез доброволни дарения възлизащи на милиони щатски долари. Азербайджанското председателство на Движението на необвързаните изигра важна роля и за институционализирането на Движението чрез създаването на парламентарна мрежа, младежка организация и женска платформа.
През последните 20 години Азербайджан направи стратегическа инвестиция от милиарди щатски долари в транспортната си инфраструктура. Поради своето местоположение страната е ключов център за Евразия, и играе важна роля за свързаността по коридорите Изток-Запад и Север-Юг. От началото на 2022 г. геополитическите промени повишиха жизнеспособността на Транскаспийския международен транспортен маршрут (Среден коридор), който включва 25 юридически лица от 11 държави, сред които е и България. През следващите години Азербайджан е решен да спази ангажимента си за укрепване на регионалната свързаност и засилване на ключовата си роля в осъществяването на междуконтиненталната търговия и транспорт.
През последните двадесет години страната създаде благоприятна среда за чуждестранни инвестиции, което доведе до стабилен инвестиционен портфейл от милиарди щатски долари. В настоящия момент общите инвестиции в Азербайджан надхвърлят 300 милиарда щатски долара. Разрастването на непетролния сектор, съчетано с всеобхватни социални реформи, подобри значително благосъстоянието на населението, като допринесе за намаляване на безработицата и нивата на бедност до сегашните 5%.
Азербайджан преминава активно от изкопаеми горива към зелена енергия, диверсифицира своя енергиен микс и отдава своя принос за намаляването на глобалните климатични промени. Страната пое смели ангажименти, които включват намаляване на парниковите газове, инициативи за ефективност и обявяването на обширни области от освободените територии за „Зелени зони“. В широкомащабните дейности по възстановяване и възобновяване се прилагат концепции за умен град и умно село. Бяха напрвени и значителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници. Всичко това показва решителността на нацията да изпълни поетия си ангажимент в това отношение. Отбелязвайки тези инициативи, страните по Конвенцията на ООН за климатичните промени определиха Азербайджан за домакин на COP29. Поетият ангажимент бе утвърден на най-високо ниво чрез президентска заповед, с която президентът Алиев обяви 2024 г. за „Година на световната зелена солидарност“ в Азербайджан.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com