Унгарският премиер Виктор Орбан пристига на посещение в Северна Македония. Визитата ще бъде след по-малко от две седмици.
Управляващата в Скопие ВМРО-ДПМНЕ е близка до партията на Орбан „Фидес“. Още в първите дни на новото македонско правителство Виктор Орбан даде на страната 500 милиона евро заем.
„Посещението на Орбан не е инцидент и не е културна дипломация. Орбан е сърцето и душата на агресията срещу България от Северна Македония. Той е банката и финансистът на всички медии в РСМ, които бълват антибългарската пропаганда“, заяви пред бТВ журналистът Любчо Нешков.
Новината за визитата на Орбан идва на фона на тази за визитата на македонската президенттка Гордана Силяновска-Давкова в София.
В македонската делегация у нас ще бъде и министърът на културата Зоран Лютков, както и министърът на външните работи Тимчо Муцунски.
В четвъртък министрите подчертаха, че очакват положителни разговори с българските си колеги. Според медиите в РСМ обаче не се очаква обсъждане на съществени теми, а да се водят разговори за разведряване на отношенията.
С над 300 000 гласа повече от опонента си Стево Пендаровски Гордана Силяновска Давкова стана новият президент на Северна Македония.
В първите часове на мандата си тя се сблъска със скандал - положи клетва, без да използва конституционното име на държавата.
Заради това гръцкият посланик напусна залата и оттогава огънят с Гърция отново се разгоря. Последва реакция и от българския премиер Димитър Главчев
„България многократно и ясно е заявявала своята позиция, че договореностите трябва да се изпълняват стриктно. Убедени сме, че европейската перспектива на Република Северна Македония зависи изцяло от прилагането на международните споразумения, в които тя членува, както и на това, одобрено от Европейския съвет през юли 2022 г.“, гласи българската позиция.
Опасността от ново вето на Гърция по пътя към Европа остана.
Сред първите срещи на Гордана Силяновска Давкова беше с президента на Сърбия Александър Вучич на годишнината от Илинденското въстание в манастира „Св. Прохор Пчински“.
В предизборната кампания Давкова се обяви против конституционните промени и вписването на българите като малцинство.
Но каза, че приема преговорната рамка, макар да противоречи на позицията на премиера Християн Мицкоски, който настоява за предоговаряне.
„Приемаме рамката на преговорите. Ние не приемаме само елемента, свързан с конституционните изменения и смятаме, че при различно добросъседско тълкуване, че ако става въпрос за критериите от Копенхаген, може да има вето, комисиите не обсъждат помежду си и това не може да се използва като вето“, посочи Гордана Силяновска-Давкова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com