Всички мароканци по света празнуват днес, 30 юли, Деня на възкачването на престола, отбелязвайки 25-ата годишнина откакто крал Мохамед VI стана владетел на северноафриканската държава.
Денят на трона (както се нарича за по-кратко) е национален празник, отбелязван на този ден всяка година и е време за мароканците да демонстрират националната си гордост и да отчетат успехите по пътя на страната под ръководството на крал Мохамед VI. Честванията включват традиционни тържества, фойерверки и военни паради. Тази година Кралските въоръжени сили на Мароко (FAR) обявиха поредица от специални събития в чест на 25-ата годишнина.
Дългоочакваните въздушни шоута се провеждат по крайбрежието на Мдик днес и на Мартил Корниш на 31 юли, като и двете събития започват в 18:00 часа. Събитието ще бъде с участие на известната въздушна ескадрила Green March на Кралските военновъздушни сили, която ще изпълни поредица от сложни въздушни маневри.
В допълнение към въздушните шоута за днес са планирани парашутни демонстрации на пристанището на река Марина Бурегрег в Сале.
25 години напредък
Откакто се възкачи на трона през 1999 г. крал Мохамед VI е сочен като голям реформатор, насочващ Мароко към пътя на модернизация и просперитет. Неговото управление се характеризира със значителен напредък в правата на човека и в различни области, укрепвайки позицията на Мароко на световната сцена.
Кралят инициира съществени политически реформи, достигнали своята кулминация в приемането на нова конституция през 2011 година. Конституцията предефинира мароканския политически пейзаж чрез установяване на „монархия, основана на гражданство“ и укрепване на демократичните принципи. Набляга и на разделението на властите, правата на човека, равенството между половете и доброто управление, поставяйки началото на една модерна и прогресираща нация.
Тласък в икономическото развитие
Под ръководството на крал Мохамед VI Мароко се превърна в модел за подражание в областта на икономическия растеж и в иновациите в Африка и Близкия изток. Страната е инвестирала сериозно в инфраструктура, трансформирайки своите пристанища, транспорт и индустриални сектори, за да се позиционира като врата към Африка.
Усилията дадоха плод, тъй като сега Мароко е водещият производител на автомобили в региона и основен център за космическата индустрия, генерирайки над 1 млрд. долара износ годишно.
Мароко също е държавата, призната за най-привлекателната инвестиционна дестинация в Африка, според индекса от Quantum Global Research Lab и консултантската компания Ernst & Young.
Стратегическото местоположение на страната и благоприятната бизнес среда я превърнаха в основна дестинация за чуждите инвеститори.
Правата на човека и социалните реформи
Крайъгълен камък на управлението на крал Мохамед VI е неговият ангажимент към социалните реформи и правата на човека. През 2004 г. той прие „Мудауана“ (Moudawana) - прогресивен семеен кодекс, който значително подобри правата на жените. Епохалното законодателство предостави на жените съвместни отговорности за техните семейства, равни права при развод и нова защита срещу полигамията и браковете в детска възраст.
Конституцията от 2011 г. допълнително закрепи равенството между половете като основен стълб, затвърждавайки отдадеността на Мароко за овластяване на жените в обществото и политиката.
Подходът на Мароко към правата на човека също включва създаването на Национален съвет по правата на човека (CNDH) - автономен орган, който наблюдава и насърчава правата на човека в цялата страна. CNDH изигра решаваща роля в напредъка на новите политики за миграция и убежище, засилването на правата на жените и реформирането на кодексите за пресата, отбелязван международни наблюдатели на ситуацията в Мароко.
Религиозна толерантност
Като водач на вярващите крал Мохамед VI подкрепя религиозните реформи, насърчавайки умереното и толерантно тълкуване на исляма. Мароко е държава, известна със своята религиозна толерантност, където евреи, християни и мюсюлмани съжителстват мирно.
Кралят е начело на усилията за институционализиране на религиозни рамки и насърчаване на исляма на Малики чрез официални програми за обучение на имами и мурчидати (жени проповедници).
Мароканската монархия в историята
Монархията на Мароко води началото си от VІІІ в. и е била стълб на стабилност и приемственост в историята на страната.
Като 23-ти крал от династията Алауит Мохамед VI е част от родословие, което е повлияло дълбоко върху националната идентичност на Мароко.
През цялата история монархията е играла двойна роля като светска и духовна власт, дълбоко вградена в културната тъкан на Мароко.
Конституционните реформи от 2011 г. подсилиха това, като очертаха правомощията на краля като водач на вярващите (Амир Ал Муминин) и държавен глава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com