ВиК операторът на столицата "Софийска вода" вече няма да лепи хартиени съобщения по входовете на блоковете, с които да информира клиентите кога инкасаторите ще отчетат водомерите им. Вместо това фирмата ще изпраща уведомления на мейлите на абонатите, които получават електронни фактури. Останалите столичани ще могат да се информират за графика на отчетите от съобщения, които дружеството ще публикува на сайта си. Това трябва да се случва не по-късно от 3 дни преди датата за отчет.
Това са част от промените в Общите условия за дейността на "Софийска вода", които Столичният общински съвет утвърди на последната си сесия. Чрез общинска фирма СОС има дял в комуналното дружество. Решаващата дума ще е на КЕВР, като преди това ще има и обществено обсъждане. Новите текстове бяха приети от СОС по предложение на оператора. "Част от предложените изменения са свързани с прилагането на все по-навлизащите в гражданския и търговския оборот електронни комуникации. Всички предложени изменения и допълнения са разработени при спазване на принципите на равнопоставеност и защита на интересите на потребителите", твърдят от фирмата.
Освен че не иска да лепи хартиени съобщения, дружеството не иска и да разпраща хартиени фактури на клиентите си, освен ако те писмено не поискат това. СОС съгласува друга промяна, според която "Софийска вода" ще е длъжна да издава електронна фактура, която да изпраща на посочен от потребителя мейл в срок не повече от 7 дни от датата на издаването. "В случай, че потребител изрично и писмено заяви след срока, посочен в Преходните и заключителните разпоредби, че желае да получава месечните си фактури на хартия, ВиК операторът от месеца, следващ получаването на заявлението, изпраща фактурите на хартия", гласи промяна в условията.
Нов момент е и че "Софийска вода" ще отчита адреси с потребление между 20 и 200 куб.м. на три, а не на един месец. СОС прие и друго изменение, според което "при разлика в отчетеното количество вода по общия водомер и в сбора на отчетите по индивидуалните водомери, по-малка от 20 на сто от отчетеното количество по общия водомер, потребителите в режим на етажна собственост могат да заявят допълнителна проверка/отчет, като заплатят такса съгласно ценоразпис на "Софийска вода".
Промените бяха приети с голямо мнозинство от всички политически групи в общинския съвет. Срещу редакциите се изказа единствено Войслав Тодоров от коалицията на БСП, който самият той е представител на "Изправи се БГ". "За мен тези промени са всичко друго, но не и в интерес на гражданите. Те предвиждат по-рядко отчитане, повече такси за потребителите. Виждаме още презумпция, че фактурите трябва да се получават само електронно. Възрастните граждани в София все още трудно работят с електронни фактури и трябва да имаме предвид, че за тях тези промени ще донесат затруднения", коментира Тодоров.
Според него искането съобщенията за отчитането да се изпращат само по мейл противоречи на ресорната наредба на МРРБ. Тодоров поясни, че предварителното заплащане на такса за допълнителна проверка/отчет при 20 на сто разлика между общия и индивидуалните водомери също е в разрез с нормативната уредба. "Според наредбата на МРРБ такава такса се заплаща само ако проверката докаже, че разликата се дължи на неизправност в сградната инсталация. С промяната за "Софийска вода" презумпцията е, че потребителите винаги плащат", възрази общинският съветник. Той предложи това и премахването на хартиените фактури да отпаднат от измененията в условията, но искането му бе отхвърлено. Предстои новите текстове да се обсъдят и от КЕВР.
От няколко години „Софийска вода“ позволява на клиентите си да се самоотчитат за изразходваната вода, както и да плащат сметките си онлайн. Дружеството пусна и мобилно приложение, чрез което потребителите могат да следят баланса по сметката си, както и имат достъп до всички издадени фактури за последните 2 г. „Моята вода“ изпраща и напомняне, че всеки може да подаде самоотчет за имота си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com