Цачева: Михов погази брутално правилата

Цачева: Михов погази брутално правилата | StandartNews.com

Защо се стигна до поредния цирк в парламента около вота за недоверие? Кой какво целеше и какво се получи накрая? Потърсихме мнението на бившия шеф на парламента Цецка Цачева от ГЕРБ и на Янаки Стоилов, зам-председател на ПГ на Коалиция за България.

- Госпожо Цачева, от БСП ви обвиниха в дискредитиране на институциите и разиграване на циркове?

- Този четвъртък беше черен ден за правовата държава, каквато България се стреми да бъде. От ръководството на парламента бяха погазени всякакви норми по откриване на заседанието, регистрацията на кворума и провеждане на първо заседание за съответната пленарна седмица. В нарушение на чл. 48, ал. 2 от правилника на парламента, който изрично предвижда, че проверка на кворума може да се извършва само и единствено с компютъризираната система. Председателят на 42-то НС Михаил Миков си позволи, потъпквайки разпоредбите, да обяви наличие на виртуален кворум. И аз към момента не знам дали съм отчетена по неговата схема за присъствала в залата, защото по това време бях в кулоарите и то в ефира на една тв медия. Последва система от грешки, в която най-фрапантната е, че без решение на пленарната зала се оказа, че камерите и микрофоните били включени и заседанието се излъчвало. Бяха отхвърлени всякакви процедурни искания и предложения от страна на опозицията за поименна проверка. Зам.-председателят на НС Бисеров с несъществуващо основание обяви, че такава не можело да се иска, тъй като нямало един час от началото на пленарното заседание. Не бе спазвана и поредността, с която депутати от опозицията искаха думата. Ръководството на парламента демонстрира сила и власт въпреки правилата. Жалко за българската демокрация.

- Но ще се съгласите, че става дума за първия вот на недоверие, който внасяте, и той претърпя неуспех.

- Успехът на един вот не се мери само с резултатите от гласуването. Ясно е, че с 97 народни представители няма как да се противопоставим на тройната коалиция БСП, ДПС и "Атака". Вотът има своя успех само с факта, че предизвика отчета за първите 100 дни от управлението на кабинета. Както и запознаването с т. нар. програма на правителството. Нищо от това не се случи, преди ГЕРБ да внесе искането за вот на недоверие. И в сряда по категоричен начин се доказа, че зад правителството няма парламентарно мнозинство без "Атака". И ако има някой, който да разиграва театрални сценки в парламента, това е "Атака". И неспособността на ръководството на НС и парламентарните групи, които подкрепят мнозинството, да осигурят нормална работа. Дебат - да, но дебат при наличие на кворум. А това е отговорност на мнозинството. Ние искахме всички парламентарни групи да бъдат в зала при дебатите за вота. А "Атака" избяга. Вероятно ще избяга и от гласуването, но за нас този т.нар. дебат, който се проведе в пленарна зала, е нелегитимен.

- Срещу вашите аргументи обаче са подозренията, че с това си поведение ГЕРБ подкрепя кабинета.

- Категорично несъстоятелни подозрения. И без всякаква логическа обосновка. ГЕРБ е единствената парламентарна опозиция на тази нова тройна коалиция, прикрита под формата на програмно управление. И много по-лоша от тройната коалиция по време на 40-ото народно събрание, тъй като там начинът на разпределение беше ясен по правилото на 8-5-3. А сега не е ясно в задкулисието кой на практика управлява държавата.

- От ГЕРБ поискахте оставката на Михаил Миков. Защо?

- Аз съм дълбоко убедена, че г-н Миков направи всички тези грешки съзнателно и умишлено не и само по свое собствено желание. Вероятно се е подчинил на коалиционна дисциплина. Но при толкова системно извършени нарушения волята на парламентарната група на ГЕРБ е категорична и затова внесохме своевременно искането за оставка в деловодството на парламента.

- А вие като председател на Народното събрание имали ли сте случаи на натиск?

- Никога. Никога не съм прекрачвала и погазвала норми на правилника с такива последствия, както това се случи в днешния ден.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай