Пореден исторически феномен привлича вниманието на туристите у нас.
Ще се изненадате, че в равнината има такова място – уж трябва да е плоско като тепсия, а по поречието на реката и притоците й погледът ви се удря във високи отвесни скали.
Днес той е национален археологически резерват и е включен през 1979 г. в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Всяка година го посещават хиляди туристи от страната и чужбина.
Някога през мрачното Средновековие монасите търсели точно такива непристъпни места – в скалите далеч от селищата, но по-близо до Бога. Те го превърнали в уникален комплекс, който е възможно да пази сензационна находка, свързана с Исус Христос.
Така е основан и скалният манастир лавра „Свети Архангел Михаил“, известен като Ивановските скални църкви. Националният археологически резерват е включен през 1979 г. в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Всяка година го посещават хиляди туристи от страната и чужбина и ако вие все още не сторили това, включете го в плановете си за лятото, съобщава "Телеграф".
От началото на април до късна есен обектът е отворен за посещения всеки ден. Намира се на около четири километра от русенското село Иваново, а дотам може да се стигне с железопътен или автомобилен транспорт.
Манастирът се състои от няколко комплекса, които сега са наречени Белберницата, Затрупаната църква, Кръщалнята, Господев дол, Съборената църква и Църквата. Основан е през 20-те години на XIII век от монаха Йоаким, станал по-късно първи търновски патриарх. Православната църква почита свети Йоаким I на 18 януари, защото на тази дата през 1246 г. е неговото успение.
Йоаким е духовен наставник на българския цар Иван Асен II и с неговата подкрепа поставя основите на скалния манастир.
От лятото на 2021 г. достъпен е и скалният комплекс Затрупаната църква, който се намира между Белберницата и Кръщалнята. Регионалният исторически музей в Русе организира периодични турове до Затрупаната църква, където посетителите могат да видят параклиса „Свети Архангел Михаил“, чийто таван е съборен.
Сензационна хипотеза представи неотдавна в Русе иконографът д-р Александър Стойков. Според него е възможно в Черквата в Ивановските скални църкви да е била съхранявана една от най-ценните християнски реликви – хитонът на Христос. В евангелския разказ преди разпъването на кръста Христос е бил облечен с туника и хитон. Пазачите си разделили туниката, а за хитона хвърлили жребий.
Освен това сцената „Възнесението на Христос“ тук е изрисувана на западната стена на наоса, когато обикновено се позиционира на източната, и за да съществува такава ротация, е имало силен мотив, който може да е свързан с една много ценна реликва, смята д-р Стойков.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com