Три села с къщи и улици лежат под язовир Искър

Журналист разказва уникалната история

Три села с къщи и улици лежат под язовир Искър | StandartNews.com

Уникален исторически разказ за място близо до София.

На дъното на язовир Искър и в момента има 3 села, които са кипяли от живот преди да бъдат потопени в името на общото благо на софиянци.

Днес Калково, Шишманово и Горни Пасарел са на дъното на водоема, който захранва с вода София и региона.

Преди години бившият жител на Шишманово Георги Тулийски с подробности разказва в в nabore.bg какво се е случило преди 65 години на това място. Той е известен журналист, писател и поет, бил е главен редактор на всекидневника “Народна младеж”. 

“Помня, че бях 12 годишен, 6-ти клас, когато ни изселиха – започва Тулийски. Историята на селото ми Шишманово започва още от Второто българско царство, според преданията.

Преди турско робство се е казвало Чамурлия, а там, в низината са се събирали три реки. Говори се, че синовете на султан Баязид, който завладява областта, се сбиват.

В борбата за по-хубава земя, единият настъпва откъм София, другия през Ихтиман и се срещат в нашата долина.

По-големият побеждава и се настанява, където днес е Ново село – по пътя от Ихтиман към Самоков. Един богат турчин от Самоков прави чифлик в нашето село и джамия.

За последен път видях родното си село в началото на 90-те години, когато източваха язовира – продължава разказа си Георги Тулийски. – Там на дъното, където беше центърът, водата от една от чешмите продължаваше да извира. Тогава можах за последно да пия от нея. Язовирът се беше дръпнал почти до стената и на дъното му видях пътя, който минаваше през селото. Виждаше се как си текат отдолу старите реки Шипочница и Искър и мястото, където се събират.

Основите на къщите и улиците си стояха.

Тези къщи от Горни Пасарел от 65 години вече са на дъното на язовира.

Идеята за строеж на язовир тук идва още през 1892 г., след освобождението.

Преди строителството през 1952 г., от София изпращат комисари, които да обяснят на хората и да ги подготвят за предстоящото изселване, спомня си Георги Тулийски. Предлагат им места, където да се заселят – в Търговишко, Разградско и Свищовско, но не в Софийско.

На всички са им платени къщите, а на някои нивите – по 300 тогавашни лева за декар. Около 120 семейства, повечето от Калково и Пасарел, си купуват парцели в София, макар да нямат право. След това си имат проблеми – защото им отказват софийско жителство. Една група от тях отива при премиера Вълко Червенков, за да се разреши проблема.

След 3 висене пред кабинета му получват отговор – получават софийско жителство. След време стотина семейства се връщат от Сунгурларе и се пръсват по Ихтиманско и Самоковско. Нашето семейство живя в село Живково цяла година, после баща ми да реши да се преместим в София, спомня си журналистът.

Нивите, които не останаха под водата ги прехвърлиха към ДЗС-тата на Ново село, Злокучене и Горни Окол.

Като започнаха да връщат земята по реституцията

някои от нашите събраха всички документи.

 Благодаря им и най-вече на Вера Васева. Някои успяха да си вземат земята, но други ниви останаха във вилната зона, която не е съвсем законна.

Първи заминаха тези за Сунгурларе, ние бяхме от последните, спомня си днес Георги Тулийски. Бяха съборили всички къщи, останала беше само църквата и паметника в центъра. Като я събориха камбанарията пренесоха в Ново село, но после я сложиха на манастира “Света Богородица”, който единствен остана над водата.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
2 Коментара
Георги
преди 19 часа

Нищо не е платено!

Откажи
Гост
преди 5 часа

Споко нищо няма да занесете ..... Много ви станаха мили нивите изведнъж

Откажи