Варна. 215 местности във Варненско запазват турските си имена. Известният плаж Кабакум няма да се казва Големия пясък.
Култовото и най-чисто девствено място край морето си остава пък Паша дере, а не Царския залив, както се настояваше според внесеното предложение за побългаряването на топонимите.
С 22 гласа "за", 9 "против" и 7 "въздържали се" варненските общински съветници не потвърдиха решението си за от декемврийската сесия за преименуване на 215-те местностите с турски и арабски имена. Предложението трябваше да получи поне 26 гласа, за да бъде прието.
Срещу решението, което развихри националистическите страсти през последните една-две седмици гласува групата на БСП, която предишния път не беше в залата. Сега отсъстваха съветниците от "Нашия град", които през декември гласуваха "за".
Прегласуването на първата за новата 2014 г. сесия на местния парламент се наложи, след като областният управител Иван Великов върна близо 80-те решения на местния парламент от декемврийското заседание. Ветото на губернатора върху целия пакет включително и за побългаряването на топонимите предизвика шумни протести пред сградата на областна администрация, където свикаха митинг Волен Сидеров и депутати от "Атака" след скандалите в самолета и на летище Варна. На отменената сесия в края на миналата година премахването на турските имена на 215 местности събра 28 гласа. В дългия списък за побългаряване освен плажовете бяха местността Чеира, която можеше да стане Ливадите. Франга дере пък трябваше да се казва Каменарски дол, Бостан тарла - Динена нива, а Бостанджика - Бостана. Вносителят на предложението беше общинският съветник Костадин Костадинов, който беше от ВМРО, след това от партията на Валери Симеонов, а сега е независим.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com