Дзиндзирикам. Това ще чуете в Плевен и Кнежа, когато е много студено и хората буквално треперят от студ. Най-леденият град у нас – Кнежа, е дал още една дума на българския език – „мръзлица“, което означава много студено време.
Защо обаче в Кнежа винаги е най-студено?
Кнежа е място с особен климат, като някои експерти го определят като „климатичен остров“. Там температурите винаги са в двете крайности – или е толкова студено, че не можем да си подадем носа навън, или е толкова топло, че се разтапяме, информира bTV.
Причината е, че Кнежа се намира в котловина и е обект на чести температурни инверсии. На английски подобни места, в които температурите падат повече от обичайното в студените месеци, се наричат frost pockets или „леден джоб“.
Студеният въздух е по-плътен от топлия, поради което се спуска в ниските части на котловината. И заради липсата на вятър там става значително по-студено. Същото важи и за лятото – земята се затопля бързо, няма как да се охлади заради липсата на течения и става непоносима жега.
Най-високата температура измерена някога в Кнежа е 42,7 градуса по Целзий на 7 юли 1945 г.
Най-ниската температура е регистрирана на 24 януари 1942 г. – рекордните минус 35 градуса по Целзий. За сравнение – средната температура през януари месец в Сибир е минус 25 градуса.
В Кнежа винаги е толкова студено, че дори съществуват вицове по темата, като например:
В Кнежа - постопли се малко, вече на закрито може якето да е разкопчано.
* * *
Централна гара, пътници седят в барчето и гледат телевизия. Казват прогнозата за времето:
- Утре за цялата страна се очаква понижение на температурите до -10, -12 градуса!
Всички се умърлушват, само един се радва:
- Охаааа!
- Какво му се радваш на тоя студ, бе?
- От Кнежа съм, за мен е повишение. При нас вчера беше -22.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com