Етнолог разкри, че следващите празници слгат край на "мръсните дни".
„В традиционната ни българска култура винаги има връзка от празник в празник. Празничните дни, които предстоят, слагат край на един тежък и тъмен период от годината – това са "мръсните дни", които са доста опасни за хората. В тях върлуват караконджули, има поверия за страшни болести“, коментира в „Тази сутрин“ етнологът д-р Анелия Овнарска-Милушева.
Тя обясни, че празниците, които са свързани с водата – Йордановден, Ивановден, Бабинден, измиват мръсното и отварят чистия период на годината.
„Маскарадната обредност е много интересна за нашата традиционна култура. В Западна България и селата около Перник, маскарадната обредност е около Васильовден и приключва на Ивановден. В другите краища на България пък стартира в началото на февруари“, посочи етнологът.
Д-р Анелия Овнарска-Милушева обясни, че „гоненето на злите духове“, за което всички говорят, не е най-важното.
„Кукерите са връзката с отвъдното, с необозримия свят, възстановяването на хаоса, подреждането на новия ред в света на хората. Маскираните персонажи са важни и те винаги са мъже. Имаме няколко цикъла на празнична обредност, която е чисто мъжка и чисто женска. Показва възмъжаването на мъжете и подготовката на жените за встъпване в следващия им етап в живота – за влизането в брак. За мъжете е коледуването и този вид маскарадна обредност, при жените – лазаруването“, обясни още тя.
По думите ѝ според нашите традиции Антоновден и Атанасовден отбелязват средата на зимата. Тези дни са и подготовка за излизане на нивата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com