Британски учени работят над нов ракетен двигател, който може да предостави възможност за "безкрайно" изследване на далечния космос. Идеята е да се използва всякакъв вид метал като гориво.
Екипът от университета на Саутхемптън е на мнение, че метали, открити на комети и луни, могат да задвижват космически кораби до региони от Вселената, смятани преди за "недостижими", отбелязва ДПА.
"Изследването на далечния Космос може вече да не се ограничава до научната фантастика, след като учените започнаха да тестват ракетен двигател, който обещава смело да стигне по-далеч от всякога", казва говорител на висшето училище.
От там допълват, че астроинженерите изпробват нова двигателна система, която може да задвижва космически кораби през звездите, използвайки като гориво всякакъв вид метал.
Според изследователите това означава, че кораб, оборудван с технологията, може да лети безкрайно, като зарежда резервоарите си с помощта на минерали, добити от астероиди или далечни луни.
Водещият учен д-р Минкван Ким обяснява, че космическите кораби разполагат с ограничени количества гориво поради огромните разходи и енергия, необходими за изстрелването.
Новите задвижващи устройства обаче могат да се захранват от всеки метал, който гори като желязо, алуминий или мед. Оборудваните с тях кораби могат да кацат на комети или луни, богати на тези минерали, където да съберат каквото им е необходимо, преди да излетят с пълен резервоар.
"Това може да открие огромни нови граници и да ускори разбирането ни за Вселената", казва д-р Ким, цитиран от ДПА.
Експертът, който е създал дизайн на плазмен двигател за ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс", изстреляна миналата година, отбеляза, че сега космическите кораби, след като напуснат земната атмосфера, се задвижват предимно от редки газови горива като ксенон или криптон, които захранват и сателитите "Старлинк".
"Тази система би могла да ни помогне да изследваме нови планети, да търсим нов живот и да отидем там, където човешки крак не е стъпвал, което ще позволи безкрайни открития", убеден е Ким.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com