Станислав Стоянов, "Възраждане": Досега в Европа ходеха скъпоплатени екскурзианти

Настоящото членство на България в ЕС не е изгодно за нашата икономика

Станислав Стоянов, "Възраждане": Досега в Европа ходеха скъпоплатени екскурзианти | StandartNews.com

 

  • Настоящото членство на България в ЕС не е изгодно за нашата икономика 
  • Нужен ни е договор Маастрихт 2
  • Имаме стратегически партньори в Европа
  • Българинът има право чрез референдум да кове бъдещето си
  • Демокрацията в България е поставена под заплаха
  • Ще настояваме да запазим мините си
  • Ако "Възраждане" управлява няма да има нелегални мигранти
  • Крайно време е ЕС да бъде реформиран и предоговорен, казва Станислав Стоянов, водач на евролистата  на "Възраждане" в специално интервю за вестник СТАНДАТ

 

 

- Г-н Стоянов, като учредител на "Възраждане" Вие сте един от хората, които коват международната политика на партията. Кои са основните й принципи?

- Отстояване на българските национални интереси навсякъде и винаги и защита на свободата и независимостта на България като суверенна държава.

- "Възраждане" си постави за цел силно присъствие в Европейския парламент. За какво ще работите в Брюксел и Страсбург?

- Ще защитаваме преди всичко българските интереси - на държавата ни и на гражданите, защото до момента тенденцията е българските представители в Европейския парламент да попадат в категориите политически пенсионери или скъпоплатени екскурзианти. Както знаете, ние настояваме за предоговаряне на членството на България в ЕС. За да се случи това е нужна държавна политика на ниво изпълнителна власт. Моят ангажимент като ръководител на делегацията на "Възраждане" в Европейския парламент ще бъде именно този, да кажа ясно и категорично заедно с цялата ни група, че настоящото членство на България в ЕС не е изгодно за нашата икономика, уврежда националните интереси и трябва да бъде предоговорено. Впрочем, това не е единствено и само наша идея и инициатива. Все повече европейски политически субекти, някои от тях наши партньори започват да говорят същото. Крайно време е ЕС да бъде реформиран и предоговорен, за да се върне към първоначалната си идея - икономическа и културна общност, а не политическа свръхдържава от тип федерация със столица Брюксел. Нужен ни е договор Маастрихт 2.

- "Възраждане" вече обяви, че няма да се присъедини към някое от познатите европейски семейства, а ще работи за създаване на нова група в Европейския парламент. С кои партии от кои държави виждате възможност за общи действия?

- На първо място Алтернатива за Германия, те са наш стратегически партньор и имаме прекрасни отношения. Наши партньори са Форум за Демокрация (Нидерландия), Партията на Свободата (Австрия), Наша родина (Унгария), Движение република (Словакия) и още много други. На практика почти няма държава в Европа, в която да нямаме партньор. Разбира се, ще изчакаме да минат изборите, за да видим какви ще бъдат резултатите във всяка държава и след това ще действаме. Това определено е голямо предизвикателство, което никоя българска партия не си е поставяла досега, но мога да гарантирам, че ще направя всичко необходимо, за да се случи.

- Мотото на партията ви за вота на 9 юни е: Възраждаме Европа. Какво искате да промените?

- Всичко. Европа става все по-малко европейска, Европа все повече заприличва на нещо, което е заплаха за нея самата. ЕС в тази му форма е заплаха за европейската цивилизация. Не само не предлага решения на проблеми, нещо повече - сам е генератор на такива.

- В европарламента често се налага българските евродепутати да загърбват партийните си различия в името на националния интерес. Така бе при решаването на проблемите на транспортния бранш, на земеделците. По кои теми "Възраждане" ще работи съвместно с останалите български евродепутати от други партии?

- Единствената тема, която, както казах, трябва да бъде водеща не само за нас, но и за всички останали, е предоговаряне на условията за членство на България в ЕС. За съжаление обаче, точно по тази тема ние не срещаме разбиране от другите политически партии в България. На тях този диктат явно им харесва, защото ние реално нямаме договор като равноправен партньор, а изпълняваме нареждания. Винаги, когато българският интерес го налага, сме готови за разговори, не само с български представители, а и с чужди партньори, но е трудно да имаш взаимоотношения с хора, които приемат себе си като втора категория европейци. От "Възраждане" имаме самочувствието на защитник на демократичните ценности, не само в България, но и в ЕС и смятаме да го докажем, независимо с или без съдействието на другите политически субекти от България. 

- Готвите петиция в европарламента за запазване на българския лев. Какъв резултат очаквате?

- Очакваме ЕС да окаже натиск върху България, както много пъти се е случвало досега, очакваме и самата ЕК да се намеси. Ще работим, за да бъде уважено изконното право на всеки един български гражданин да бъде питан за собственото си бъдеще, защото в момента демокрацията в България е поставена под заплаха. Суспендирането на Българската конституция с погазването на правото на 604 000 българи да гласуват на референдум беше най-сериозното посегателство срещу демократичните права и свободи на гражданите от времето на тоталитарния режим насам. 

- Зелената сделка е голямото предизвикателство за България. Каква ще бъде политиката на "Възраждане" в Брюксел, при положение, че партията Ви е против затварянето на мините?

- Ще кажем категорично, че мините не трябва да бъдат затваряни и ще настояваме да се запазят. Впрочем това е решение, което трябва да се вземе от българското правителство. Ако "Възраждане" управлява, няма да има значение иска или не нещо от нас ЕК, ние няма да изпълним този диктат. За нас унищожаването на българската енергетика означава и унищожаване на българската икономика. А унищожаването на тецовете е точно това. Припомням, че вече затворихме предсрочно 4 реактора на АЕЦ "Козлодуй" под натиск от страна на ЕС. 

- Миграцията е още един голям проблем не само за България, но и за цяла Европа. Какви мерки за опазване на границата ни предлагате?

- Да се изпрати войската на границата. В момента, в който "Възраждане" управлява и се случи това, ще направим всичко възможно да пресечем нелегалната миграция. Това няма да ни коства нищо друго освен разполагането на 1600 войници по протежението на българо-турската граница. Крайно време е и ЕС също да се загрижи за опазването на външните си граници, защото към момента сериозна политика в тази насока липсва.


 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай